CSM, laparoskopia i szycie chirurgiczne na UMED-zie

• 2019-04-17 09:33:48

W dniu 12 kwietnia 2019 roku, w ramach XIX Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, po raz kolejny mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w warsztatach na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

CSM, laparoskopia i szycie chirurgiczne na UMED-zie

Ten pełen wrażeń dzień rozpoczęliśmy od warsztatów laparoskopowych przygotowanych i przeprowadzonych przez studentów medycyny, którzy działają w Studenckim Kole Naukowym Laparoskopii Medycznej. Mogliśmy w praktyce sprawdzić nasze umiejętności manualne, koordynację ręka-oko oraz opanowanie. Okazało się, że obsługa laparoskopu to nie bułka z masłem!

Kolejne - warsztaty USG - również zachwyciły. Studenci zapoznali nas z różnymi rodzajami głowic wykorzystywanych w badaniu, wyjaśnili różnicę między biopsją cienkoigłową i gruboigłową, itd. Co najważniejsze, zdobytą wiedzę mogliśmy od razu wykorzystać w praktyce, wykonując badanie USG... piersi z kurczaka z wbitymi w nie oliwkami!

Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie spektakularnego Centrum Symulacji Medycznych. Studenckie Koła Naukowe przygotowały tam dla naszych uczniów bardzo ciekawe zajęcia - udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, badanie USG na żywym pacjencie!, sprawdzanie parametrów życiowych. Jesteśmy pod wrażeniem nowoczesnego sprzętu z jakiego mogą korzystać studenci UMED-u.

Trzecim etapem naszej wizyty były warsztaty szycia chirurgicznego, przeprowadzone przez studenta piątego roku medycyny - pana Kamila Makara. Nauczyliśmy się m. in. jak należy korzystać z imadła trzymającego igłę. Wymaga to trochę wprawy! Następnie, po odpowiednim instruktażu, każdy z nas miał za zadanie wykonać szew pojedynczy węzełkowy oraz szew ciągły skórny na świńskiej nóżce. Zaopatrzeni w niezbędną wiedzę, sprzęt i dobry humor przystąpiliśmy do pracy. Było dużo śmiechu i zabawa była przednia!

To był super dzień, pełen wrażeń. Wizyta i warsztaty w CSM-ie zaostrzyły nasz apetyt, chcemy więcej i więcej!