Wycieczka do Torunia

• 2019-10-11 17:29:22

25 września 2019 roku po raz kolejny odwiedziliśmy miasto Kopernika. Klasa I C, I D i II AB, gr. B wspólnie ruszyły na przygodę ze światem astronomii, matematyki i informatyki oraz zrezygnowały ze zmysłu wzroku. W tym dniu odwiedziliśmy Centrum Astronomii w Piwnicach, Wydział Matematyki i Informatyki UMK oraz wystawę "Niewidzialny Dom".

Wycieczka do Torunia

Środę rozpoczęliśmy od poznania technik prowadzenia obserwacji przestrzeni kosmicznej oraz mnóstwa ciekawych informacji nt. układu słonecznego. Uczniowie wysłuchali opowieści o historii astronomii oraz obejrzeli przyrządy, służące do prowadzenia badań naukowych m.in. radioteleskopy. Prelekcję poprowadził dla nas niesamowity dr. hab. Andrzej Strobel, prof. UMK, któremu serdecznie dziękujemy za niezwykłą podróż!

Z Piwnic pojechaliśmy wprost na Wydział Matematyki i Informatyki UMK, gdzie wykład poprowadził p. Bartosz Bieganowski, pracownik naukowy wydziału oraz jednocześnie nauczyciel ALO. Podczas wykładu, z pogranicza matematyki i informatyki, zatytułowanego "Wprowadzenie do teorii grafów" uczniowie dowiedzieli się, że teoria ta wykorzystywana jest, m. in. w nawigacjach samochodowych, w sieciach komputerowych i opisach mapach, a nawet, co ciekawe, w parowaniu małżeństw :) .

Następnie udaliśmy się na niesamowitą wystawę "Niewidzialny Dom". Przewodnicy zabrali nas w świat, którego nie mogliśmy zobaczyć! To niezwykłe miejsce, w którym mogliśmy poczuć się jak osoba niewidoma. Pozwoliło nam to na cudowne doznania i refleksje. Nasza młodzież wprowadzona została do świata pełnego empatii, zrozumienia i szacunku, przewodnicy przekazali uczniom niezwykle ważne wartości, których nabycie sprawi, że zmienią swoje postrzeganie świata.

Po obiedzie mogliśmy przespacerować się po pięknie oświetlonej starówce, kupić pierniki i wyruszyć w podróż powrotną do domu, pełni nowych doznań i wrażeń, które zapamiętamy na długo!