W dniu 11 kwietnia gościliśmy na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Czekały tam na nas dwie naukowe atrakcje.
Dopalacze i cukry rozłożone na czynniki pierwsze
Pierwszą z nich był wykład pani profesor Jolanty Zawilskiej z Zakładu Farmakodynamiki na temat tzw. dopalaczy, m.in. syntetycznych kannabinoidów, związków psychostymulujących naśladujących amfetaminę i kokainę, opioidów oraz negatywnego wpływu ich stosowania na zdrowie i życie. Pani profesor ze swadą i zacięciem naukowym wprowadziła nas w tajniki zagadnienia, a podawane przez nią przykłady z życia codziennego przyprawiały o gęsią skórkę. Widok młodego człowieka, którego nos pozbawiony był przegrody wskutek donosowego zażywania dopalaczy z pewnością na długo z nami pozostanie.... Pamiętajcie - dopalacze to kalectwo i śmierć!
Drugą atrakcją był udział w zajęciach laboratoryjnych na temat: „Biała śmierć, czyli o co chodzi z tym cukrem”. Po krótkim wprowadzeniu, przypominającym o różnych rodzajach cukrów oraz funkcjach jakie węglowodany pełnią w organizmach, uczniowie przystąpili do zadania polegającego na wykryciu cukrów w różnych produktach spożywczych. Probówki, pipety i odczynniki poszły w ruch. Panie doktor nauk farmaceutycznych - Magdalena Grażul oraz Aleksandra Karmańska cierpliwie wyjaśniały problematyczne kwestie i chętnie odpowiadały na pytania uczniów. Zajęcia laboratoryjne z nimi to prawdziwa uczta naukowa - chcemy więcej!