Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek |
7.45 - 10.45 | 13.15 - 15.15 | 14.15 - 17.15 | --- | 13.15 - 15.15 |
W listopadzie zbiory biblioteczne wzbogaciły się o wyjątkową książkę z dedykacją. To egzemplarz powieści Juliusza Słowackiego „Kordian” z wpisem pary prezydenckiej: Agaty i Andrzeja Dudy wydany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a przekazany bibliotece szkolnej w podziękowaniu za wspólny udział w akcji Narodowego Czytania „Kordiana”, do której włączyliśmy się na początku września tego roku.
Do kolekcji naszych książkowych autografów trafia wpis pana Łukasza Wierzbickiego.
W dniach 20.09-02.10 2024r. biblioteka szkolna ALO przystąpiła do czwartej edycji akcji ,,Czytamy z sercem’’. Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa czytelnicza, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
W związku z otrzymaniem dotacji na zakup książek w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, zapraszamy wszystkich NAUCZYCIELI, UCZNIÓW, RODZICÓW do współpracy przy tworzeniu listy nowości czytelniczych, które według Was, Państwa są warte przeczytania.
Ogólnopolskie Wybory Książek, to akacja organizowana przez branżowy miesięcznik Biblioteka w Szkole wraz ze środowiskiem bibliotek z całej Polski. Ma ona na celu poznanie zainteresowań czytelniczych uczniów, a także promocję czytelnictwa.
Wśród nowych pozycji jest Saga o Fjallbace C. Läckberg, jednej z najpopularniejszych szwedzkich pisarek, która zasłynęła na świecie serią swoich powieści kryminalnych.
Wzbogaciliśmy również naszą „Półkę z autografem” – pan Jakub Żulczyk podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 21 lutego 2024r. Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publiczne w Kutnie, podpisał swoją książkę pt. „Informacja zwrotna”.
Serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki!!!
22 stycznia w 3. Rocznicę śmierci, Biblioteka szkolona wspomina Henryka Jerzego Chmielewskiego znanego bardziej jako Papcio Chmiel. Jednego z ojców polskiego komiksu. Twórcy serii o przygodach Tytusa, Romka i A'tomka.
Zapraszam do lektury
Biblioteka Narodowa udostępniła bezpłatną aplikację mPolona, która jest mobilną wersją największej w Polsce biblioteki cyfrowej polona.pl. To dostęp do prawie 4 milionów obiektów cyfrowych w wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut, druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.
Drodzy Nauczyciele, Uczniowie
Wakacje, wakacje, i … rozpoczął się nowy rok szkolny 2023/2024.
Serdecznie zapraszam do odwiedzin w bibliotece szkolnej zarówno stałych bywalców, jak i nowych czytelników. Zapraszam po lektury, poezję, beletrystykę czy po prostu porozmawiać, pouczyć się lub odpocząć w ciszy.
„Rytm
Harlemu” Colson Whitehead
Premiera: 1 czerwca
Wydawnictwo Albatros
Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy o najnowszej książce naszej noblistki Olgi Tokarczuk.
https://www.facebook.com/FundacjaOlgiTokarczuk/videos/732159591457414
Polska pisarka, poetka, tłumaczka i
publicystka Maria Konopnicka została uhonorowana przez Sejm Rzeczypospolitej
Polskiej patronką roku 2022.
Dokładnie 23 maja 2022 roku
przypadła 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych
pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty.
Maria Konopnicka debiutowała w
czasopiśmie „Kaliszanin” w 1870 roku, używając pseudonimu „Marko”. W 1881 roku
wydała pierwszy tomik poezji. Redagowała pismo „Świt”, współpracowała z
tygodnikiem „Bluszcz”, pisała nowele. Była honorową członkinią Towarzystwa
Szkoły Ludowej. Na łamach m.in. „Kuriera Warszawskiego” zajmowała się krytyką
literacką. Zasłynęła prozą i utworami skierowanymi do dzieci. W 1908 roku
opublikowała Rotę – wiersz, który był jej protestem przeciw polityce
germanizacji w zaborze pruskim. Za pomocą utworów protestowała przeciwko
ustrojowi oraz niesprawiedliwości społecznej. Uczestniczyła w proteście
przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni, akcji potępiającej
represje władz pruskich. Walczyła o prawa kobiet, o pomoc dla więźniów
politycznych i kryminalnych.
NOWOŚCI WYDAWNICZE
David Vann – Komodo, tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza
Annie Ernaux – Lata, tłum. Wydawnictwo Czarne, Magdalena Budzińska, Krzysztof Jarosz
Henry Roth – Nazwij to snem, tłum. Wacła Nipokólczycki, ArtRage/Książkowe Klimaty
Nina Wähä – Testament, tłum. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Poznańskie
Tomasz Różycki – Ręka pszczelarza, Wydawnictwo Znak
Dorota Masłowska – Bowie w Warszawie, Wydawnictwo Literackie
Deirdre Mask – Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy, tłum. Agnieszka Wilga, Wydawnictwo Znak
Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Diuna. Książę Kaladanu, tłum. Andrzej Jankowski Wydawnictwo Rebis
Han Kang – Biała elegia, tłum. Justyna Najbar-Miller, Wydawnictwo W.A.B.
Lydia Millet – Ewangelia dzieciństwa, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Echa
Patrycja Dołowy – Skarby, Wydawnictwo Czarne
Deborah Eisenberg – Twoja kaczka jest moją kaczką, tłum. Kaja Gucio, Krzysztof Majer, Wydawnictwo Cyranka
Yōko Ogawa – Podziemie pamięci, tłum. Anny Karpiuk, Tajfuny
Urszula Honek – Białe noce, Wydawnictwo Czarne
Hendrix Grady – Horrorstor, tłum. Lesław Haliński, Wydawnictwo Vesper
Woody Guthrie – To jest wasz kraj, to jest mój kraj, tłum. Tomasz S. Gałązka, Wydawnictwo Czarne
Dominique Bona – Gala. Niebezpieczna muza, tłum. Maria Żurowska, Noir Sur Blanc
Czytaj więcej
Biblioteki, jak instytucje zaufania
społecznego, mogą pomóc między innymi (oczywiście w miarę swoich możliwości)
poprzez:
Poniższe informacje i materiały
można kopiować, modyfikować i rozpowszechniać na stronach internetowych i
social mediach.
Język narodowy wartością – dbajmy o nasz język!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 r. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji właśnie 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku spowodowało, iż polszczyzna zyskała status równorzędnego unijnego języka urzędowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Czytaj więcejFundacja Olgi Tokarczuk wraz z Wrocławskim Domem Literatury zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży: Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – konkurs literacki dla szkół podstawowych oraz Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – konkurs dla szkół ponadpodstawowych!
-Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest klimat oraz zmiany, wyzwania i zagrożenia z nim związane. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej stworzonej przez młodych pisarzy.
-Inspiracją dla uczestników konkursu będzie także cytat z książki Olga Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie): „Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”
Termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają unikatowe czytniki Wrocław Miasto Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją Olgi Tokarczuk!
Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.literatura.wroclaw.pl
Bez wątpienia, najważniejszą premierą 2022 roku będzie powieść świeżo upieczonego laureata literackiej Nagrody Nobla Abdulrazaka Gurnaha. W tym roku na polskich czytelników czeka wiele tłumaczeń znakomitych powieści. Ukażą się nowe książki Richarda Flanagana, Karla Ovego Knausgarda, Han Kang, Davida Vanna, Elif Shafak.
Spośród polskich premier warto zwrócić uwagę na nowe książki Doroty Kotas, Doroty Masłowskiej, Tomasza Różyckiego. Niewątpliwie ważny test czeka Łukasza Barysa, którego debiutancka powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” znalazła się niemal we wszystkich zestawieniach najważniejszych polskich książek 2021 roku.
Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.
W 2022 roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczają początek polskiego romantyzmu.
W uchwale zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.
Wśród tych osobistości wymieniono nazwiska najważniejszych oraz podkreślono, że „romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi,
a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.
Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce są podobne w większości regionów naszego państwa. Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez pięknie przystrojonej choinki z mnóstwem światełek, śpiewania kolęd, dzielenia się opłatkiem. Wyjątkowo atrakcyjne tradycje świąteczne dla dzieci to oczekiwanie, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka i otrzymywanie prezentów w wigilijny wieczór. Wielu Polaków nie wyobraża sobie też świąt bez Pasterki o północy. Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie często różnią się jednak od tych w naszym kraju.
Czytaj więcejCo czytać w święta?
Jeśli cały rok wyczekujecie Gwiazdki, uwielbiacie bożonarodzeniowy nastrój, żyjecie świętami dłużej niż kilka dni i lubicie podkręcać dodatkowo ten klimat atmosferą wokół siebie - dekoracjami świątecznymi, oglądaniem filmów i czytaniem książek o tej tematyce, to zapewne zainteresują was zaproponowane poniżej tytuły ze świętami Bożego Narodzenia w roli głównej.
Źródło: trojmiasto.pl
Czytaj więcejDom marionetek – Natasza Socha
Miasto bajka – Paulina Siegień
One Last Stop – Casey McQuiston
W wakacje mamy zwykle trochę więcej czasu na czytanie. Książkę można zabrać na urlop, usiąść z nią w letni weekend w ogrodzie albo na ławce w parku. Wybrałyśmy dla was 14 tytułów wartych uwagi. Zobaczcie, co warto przeczytać!
1. „Szeptun” – Tomasz Betcher, wyd. W.A.B.
2. „Miasto z mgły” – Carlos Ruiz Zafon, wyd. Muza
3. „Miasto głupców” – Hanna Greń, wyd. Czwarta Strona
4. „Autostopem przez Galaktykę. Edycja Ilustrowana” – Douglas Adams, wyd. Zysk i S-ka
5. „Niebezpieczna zabawa” – Phoebe Morgan, wyd. Filia
6. „Pogrzebani” – Greg Buchanan, wyd. Wielka Litera
Czytaj więcejPrzypominamy o naszej akcji PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ
CHODŹCIE ZE MNĄ DO ORISZY
Fantastyka młodzieżowa, mitologia afrykańska, wartka akcja, dynamiczne postacie, niesamowicie rozbudowany świat przedstawiony i ukryte (a jednocześnie wybrzmiewające bardzo głośno) przesłanie.
To i wiele więcej znajdziecie w „Dzieciach krwi i kości” Tomi Adeyemi, książce, która skradła moje serce po lekturze kilku stron. Historia Zélie, która za wszelką cenę chce przywrócić magię wszystkim magom w Illorinie , jest ciekawa, wciągająca i … zaskakująca.
Czytaj więcejTop 5 książek, które warto przeczytać
1.Lemony Snicket „Seria niefortunnych zdarzeń"
To cykl książek skierowany głównie do młodzieży, autorstwa Daniela Handlera. Opowiada o perypetiach trójki rodzeństwa, którego rodzice zginęli w pożarze. To dopiero początek serii tragicznych i niefortunnych zdarzeń. Wioletka, Klaus i Słoneczko będą musieli poradzić sobie w okrutnym świecie. Dla równowagi emocjonalnej - książka ma jednak dużo śmiesznych wątków i potrafi rozbawić czytelnika.
Czytaj więcejŚwiatowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
DLACZEGO CZYTANIE JEST TERAZ WAŻNIEJSZE NIŻ KIEDYKOLWIEK?
Czytaj więcej1. „Amok” Izabela Janiszewska
Premiera: 14 kwietnia
Wydawnictwo Czwarta Strona
2. „Terapeutka” B.A. Paris
Premiera: 14 kwietnia
Wydawnictwo Albatros
Czytaj więcej1. Wizyta - Helen Phillips 02.03.2021
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
2. Tam, gdzie rozmawiają umarli - Brandon Hobson 03.03.2021
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Czytaj więcejPropozycja na najbliższy weekend. Bezpłatny spektakl online.
Teatr Wielki w Poznaniu - 28.03.2021, 19:00 - Zamek na Czorsztynie
Czytaj więcej19 lutego br. obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jako datę tego święta wyznaczono dzień urodzin Mikołaja Kopernika w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką.
Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków, które można pobrać bezpłatnie (w formacie MPEG) na stronie Wolnelektury
Wśród nowych nagrań są m.in.: Dialog Mistrza Polikarpa ze Śmiercią, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, Dzieje Tristana i Izoldy, de Saint-Exupéry: Mały Książę, Schulz: Sanatorium pod Klepsydrą, Sklepy cynamonowe, Sienkiewicz: Potop, Quo vadis, Prus: Lalka, Hodgson: Mała księżniczka, Conrad: Lord Jim, Dante: Boska komedia, Homer: Iliada i Odyseja, Korczak: Król Maciuś Pierwszy, Krasicki: Hymn do miłości Ojczyzny, Monachomachia, Modrzewski: O poprawie Rzeczypospolitej, Niemcewicz: Powrót posła, Norwid: Czarne kwiaty, Promethidion, Orzeszkowa: Nad Niemnem, Papuzińska: Nasza mama czarodziejka, Pasek: Pamiętniki, Puszkin: Bajka o rybaku i rybce, Rabelais: Gargantua i Pantagruel, Słowacki: Beniowski, Zapolska: Moralność Pani Dulskiej, Żeromski: Rozdzióbią nas kruki, wrony, Syzyfowe prace.
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej została zrealizowana przez Uniwersytet Gdański w ramach projektu UNESCO "Biblioteka Wirtualna Klasycznych Tekstów Literatury Świata". Zawiera znaczące utwory literatury polskiej wolne od praw autorskich i jest dostępna bez ograniczeń dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych.
1. „Ciekawe czasy” Naoise Dolan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera 12 stycznia 2021
2. „Wszystko, czego o sobie nie wiemy”, Judith Lennox
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera 12 stycznia 2021
Czytaj więcej1. Stieg Larsson „Dziewczyna, która igrała z ogniem”
2. Harlan Coben „Błękitna krew”
3. Harlan Coben „W domu”
4. Carl Sagan „Błękitna kropka
Czytaj więcejJak pielęgnować kontakt międzypokoleniowy w dobie koronawirusa?
Kontakt międzypokoleniowy jest niezbędny dla każdej rodziny. Wnukowie, rodzice i sami dziadkowie więcej na nim zyskują, niż tracą. Dzisiaj, by dbać o relacje rodzinne przez Internet, wystarczy odrobina wyobraźni.
Czytaj więcej10 grudnia to pierwsza rocznica otrzymania Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Z tej okazji polecam spotkanie z autorką wokół jej najnowszej książki pt. „Czuły narrator”, które zostało zorganizowane przez Wydawnictwo Literackie.