Poniedziałek | Wtorek | Środa | Czwartek | Piątek |
8:00-9:30 14.30-16:00 | 13:30-14:30 | 8:00-9:30 | 10:30-13:00 | 12:30-14:30 |
NOWOŚCI WYDAWNICZE
David Vann – Komodo, tłum. Dobromiła Jankowska, Wydawnictwo Pauza
Annie Ernaux – Lata, tłum. Wydawnictwo Czarne, Magdalena Budzińska, Krzysztof Jarosz
Henry Roth – Nazwij to snem, tłum. Wacła Nipokólczycki, ArtRage/Książkowe Klimaty
Nina Wähä – Testament, tłum. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Poznańskie
Tomasz Różycki – Ręka pszczelarza, Wydawnictwo Znak
Dorota Masłowska – Bowie w Warszawie, Wydawnictwo Literackie
Deirdre Mask – Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy, tłum. Agnieszka Wilga, Wydawnictwo Znak
Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Diuna. Książę Kaladanu, tłum. Andrzej Jankowski Wydawnictwo Rebis
Han Kang – Biała elegia, tłum. Justyna Najbar-Miller, Wydawnictwo W.A.B.
Lydia Millet – Ewangelia dzieciństwa, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Echa
Patrycja Dołowy – Skarby, Wydawnictwo Czarne
Deborah Eisenberg – Twoja kaczka jest moją kaczką, tłum. Kaja Gucio, Krzysztof Majer, Wydawnictwo Cyranka
Yōko Ogawa – Podziemie pamięci, tłum. Anny Karpiuk, Tajfuny
Urszula Honek – Białe noce, Wydawnictwo Czarne
Hendrix Grady – Horrorstor, tłum. Lesław Haliński, Wydawnictwo Vesper
Woody Guthrie – To jest wasz kraj, to jest mój kraj, tłum. Tomasz S. Gałązka, Wydawnictwo Czarne
Dominique Bona – Gala. Niebezpieczna muza, tłum. Maria Żurowska, Noir Sur Blanc
Czytaj więcej
Biblioteki, jak instytucje zaufania
społecznego, mogą pomóc między innymi (oczywiście w miarę swoich możliwości)
poprzez:
Poniższe informacje i materiały
można kopiować, modyfikować i rozpowszechniać na stronach internetowych i
social mediach.
Język narodowy wartością – dbajmy o nasz język!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 r. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji właśnie 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku spowodowało, iż polszczyzna zyskała status równorzędnego unijnego języka urzędowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Czytaj więcejFundacja Olgi Tokarczuk wraz z Wrocławskim Domem Literatury zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży: Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – konkurs literacki dla szkół podstawowych oraz Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – konkurs dla szkół ponadpodstawowych!
-Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest klimat oraz zmiany, wyzwania i zagrożenia z nim związane. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej stworzonej przez młodych pisarzy.
-Inspiracją dla uczestników konkursu będzie także cytat z książki Olga Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie): „Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”
Termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają unikatowe czytniki Wrocław Miasto Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją Olgi Tokarczuk!
Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.literatura.wroclaw.pl
Bez wątpienia, najważniejszą premierą 2022 roku będzie powieść świeżo upieczonego laureata literackiej Nagrody Nobla Abdulrazaka Gurnaha. W tym roku na polskich czytelników czeka wiele tłumaczeń znakomitych powieści. Ukażą się nowe książki Richarda Flanagana, Karla Ovego Knausgarda, Han Kang, Davida Vanna, Elif Shafak.
Spośród polskich premier warto zwrócić uwagę na nowe książki Doroty Kotas, Doroty Masłowskiej, Tomasza Różyckiego. Niewątpliwie ważny test czeka Łukasza Barysa, którego debiutancka powieść „Kości, które nosisz w kieszeni” znalazła się niemal we wszystkich zestawieniach najważniejszych polskich książek 2021 roku.
Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.
W 2022 roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczają początek polskiego romantyzmu.
W uchwale zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.
Wśród tych osobistości wymieniono nazwiska najważniejszych oraz podkreślono, że „romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi,
a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.
Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce są podobne w większości regionów naszego państwa. Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez pięknie przystrojonej choinki z mnóstwem światełek, śpiewania kolęd, dzielenia się opłatkiem. Wyjątkowo atrakcyjne tradycje świąteczne dla dzieci to oczekiwanie, aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka i otrzymywanie prezentów w wigilijny wieczór. Wielu Polaków nie wyobraża sobie też świąt bez Pasterki o północy. Zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie często różnią się jednak od tych w naszym kraju.
Czytaj więcej