Naukowy zawrót głowy

  • 2018-01-22 15:16:00

Podróż do świata mikroorganizmów oraz tajniki budowania właściwej relacji lekarza z pacjentem, to tylko niektóre z punktów naszej naukowej wycieczki do Łodzi. 19 stycznia po raz kolejny gościliśmy na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie Medycznym.

Naukowy zawrót głowy

Sekretne życie bakterii

Nie ma w zasadzie środowiska, w którym by nie występowały. Nie odstraszają ich gorące źródła ani głębinowe kominy hydrotermalne. Zasiedlają wszelkiego typu wody, glebę oraz nasze ciała. Spełniają ważne funkcje biologiczne. Nie możemy zobaczyć ich gołym okiem, ale uzbroiwszy się zawczasu w mikroskop, łatwo można je dostrzec po wybarwieniu metodą Grama. W trakcie zajęć laboratoryjnych na Uniwersytecie Łódzkim zgłębialiśmy tajniki życia i budowy bakterii.

Zajęcia, podczas których podglądaliśmy bakterie, odbyły się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. 

Rozmowa kluczem do sukcesu

Kolejnym przystankiem na mapie naszej naukowej wycieczki był Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. To tam dr n. med. Paweł Razmus w trakcie wykładu pt. „Dialog Motywujący jako  technika pracy z pacjentami” udowadniał, jak właściwie prowadzona rozmowa lekarza z pacjentem może przyczynić się do poprawienia skuteczności leczenia. Kluczem jest tu oczywiście empatia oraz relacja partnerska. Zaangażowany i pełen empatii lekarz da pacjentowi motywację do walki z chorobą.