Projekt „KLIMATYCZNE ALO” - warsztaty chemiczne

• 2020-02-26 11:15:54

W ramach projektu edukacyjnego „KLIMATYCZNE ALO”, uczniowie klasy I A w dniu 25 lutego 2020 r. wzięli udział w warsztatach chemicznych o tematyce ekologicznej, przygotowanych przez Panią Natalię Zadęcką - nauczyciela chemii w naszym liceum.

Projekt „KLIMATYCZNE ALO” - warsztaty chemiczne

W ramach doświadczeń młodzi laboranci przeprowadzali symulacje wpływu pochodnych ropy naftowej i detergentów w wodzie na życie ptaków. Badali odczyn próbek wody powierzchniowej z różnych miejsc i zastanawiali się co wpływa na jego wartość. Sprawdzali również, czy w ściekach i wodzie z rzek zawarte są fenole – określali ich wpływ na środowisko. Otrzymywali tlenek siarki (IV) w celu zbadania jego pH po kontakcie z wodą, co przedstawiało zjawisko tworzenia kwaśnych opadów. Następnie, doświadczalnie udowadniali degradujący wpływ kwaśnych deszczy na różne materiały. Zajęcia łączyły technikę laboratoryjną z dużą dawką wiedzy na temat szkodliwego działania człowieka na otaczające nas środowisko.

Projekt edukacyjny "KLIMATYCZNE ALO" realizuje klasa I A według pomysłu p. Małgorzaty Rojewskiej, nauczyciela fizyki.