Zajęcia na uczelniach wyższych

Nasza szkoła w sposób systematyczny i planowy współpracuje z uczelniami wyższymi. Patronat edukacyjny nad szkołą objęły dwie uczelnie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Politechnika Łódzka. Jest to spójne z koncepcją pracy szkoły, która kształci w dwu profilach: medyczno-farmaceutycznym i politechnicznym.

Zajęcia na uczelniach wyższych uzupełniają proces edukacyjny realizowany w szkole, poszerzają treści szkolnych programów nauczania z przedmiotów: chemia, biologia, matematyka, fizyka, rozwijają zainteresowania i uzdolnienia uczniów oraz wzbogacają ich wiedzę merytoryczną.

Młodzież uczestniczyła dotąd w wykładach i zajęciach laboratoryjnych m. in. na Wydziale Farmaceutycznym i na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz na Wydziale Chemii i Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Są one prowadzone przez nauczycieli akademickich.

Mamy również zaszczyt gościć wykładowców uczelni wyższych w murach naszej szkoły. Wykład inauguracyjny wygłosiła Prof. n. farm., Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Pani Daria Orszulak - Michalak. Na wykłady do szkoły zapraszamy także Prof. UM dra. hab. Bolesława T. Karwowskiego, Kierownika Zakładu Bromatologii.

Dzięki temu, iż szkoła jest beneficjentem projektu realizowanego przez Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Łodzi "Ścieżki HIPOKRATESA", nasza młodzież może uczestniczyć w dowolnej liczbie wykładów w ramach projektu. Odbywa się to nie tylko w formie zorganizowanej przez szkołę (wyjazdy wszystkich uczniów pod opieką nauczycieli), ale również w formie niezorganizowanej - młodzież korzysta z tej możliwości indywidualnie, uzależniając udział w zajęciach od własnych potrzeb i zainteresowań.

Mimo iż szkoła nie jest objęta patronatem Uniwersytetu Łódzkiego, byliśmy kilkakrotnie zaproszeni na zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich w tej uczelni. W pamięci uczniów na długo pozostaną zajęcia warsztatowe pt. "Molekularne nożyczki DNA" czy inne, odbywane również na Wydziale Biologii - "Bakterie - organizmy o ogromnym potencjale przemysłowo - środowiskowym".

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z zajęć odbywanych na uczelniach oraz wybrane tematy wykładów i ćwiczeń, w których brała udział nasza młodzież:

 • "Zajrzyjmy do wnętrza przewodu pokarmowego",
 • "Dialog motywujący jako technika pracy z pacjentem",
 • "Czy grozi nam seksmisja, czyli o ewolucji chromosomów płciowych",
 • "Genetyczny facebook? Jak dużo wiemy o genetyce, jak dużo można znaleźć w sieci?".

Wykład na UMED "Witaminy"

 • 2021-05-22 11:17:00
 • 0

W dniu 21 maja uczniowie z klas IA, IIA I IIC brali udział w warsztatach online, prowadzonych w ramach współpracy między Uniwersytetem Medycznym w Łodzi a ALO. Zajęcia prowadził pan dr hab. n. med. Tomasz Boczek, który na początku zaprezentował interesujący materiał z zakresu budowy, właściwości oraz objawów niedoboru lub nadmiaru (hiperwitaminozy) witamin.

Czytaj więcej

Warsztaty na UMED „Analiza sensoryczna żywności”

 • 2021-05-10 15:49:00
 • 0

W dniu 7 maja uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach przygotowanych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Poprowadziły je Panie: dr n. med. Monika Witusik-Perkowska oraz mgr Ewa Świderska. 


Czytaj więcej

Nasze uczennice nagrodzone w fotograficznym konkursie UMED

 • Admin
 • 2021-05-02 15:05:00
 • 0

Uczennice klasy IA - Klaudia Jankiewicz oraz Natalia Kusiak zostały laureatkami insta-konkursu fotograficznego, który zorganizował Uniwersytet Medyczny w Łodzi dla uczniów szkół średnich. 

Zadaniem licealistów było pokazanie siebie jako przyszłego studenta Uczelni na wybranym przez siebie kierunku studiów. Klaudia i Natalia wykazały się nie lada kreatywnością, co zostało docenione przez jury konkursu. Zdjęcia dziewcząt oraz dwojga innych uczniów zostały ocenione najwyżej i zdobyły cztery główne nagrody. Opaski sportowe smartband wkrótce trafią do rąk naszych uczennic. 

Czytaj więcej

Wykład online z genetyki

 • 2021-04-30 15:25:00
 • 0

Oto kolejny wykład dla naszych uczniów w ramach współpracy z UMEDem. Takie wykłady odbywają się co tydzień i uczniowie mogą dzięki nim poszerzać swoją wiedzę. Wykład z genetyki został połączony z warsztatami , które zostały przeprowadzone  przez pana profesora Tomasza Boczka. Zachęcamy do obejrzenia fragmentu relacji.

Czytaj więcej

Oliwia w laboratorium Zakładu Hodowli Komórkowych i Analiz Genomowych

 • 2021-04-26 11:04:00
 • 0

W ramach bieżącej edycji projektu KUMPEL nasza uczennica Oliwia Byczkowska miała okazję odwiedzić laboratoria w Zakładzie Hodowli Komórkowych i Analiz Genomowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którego kierownikiem jest Pani Profesor Agnieszka Piastowska-Ciesielska - mentor Oliwii.

Czytaj więcej

Wykład na UMED „Kwasy rybonukleinowe”

 • 2021-04-24 15:04:00
 • 0

Wyróżnia się dwa typy kwasów nukleinowych: kwas dezoksyrybonukleinowy (DNA) oraz kwas rybonukleinowy (RNA). Podstawową rolą kwasów nukleinowych jest przechowywanie i ekspresja informacji genetycznej komórki. W dniu 23.04.2021r. w ramach współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi uczniowie klasy IA wzięli udział w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych z zakresu tematycznego „kwasy nukleinowe”. Pan dr hab. n.med. Tomasz Boczek zaprezentował bardzo interesujący materiał z zakresu budowy, funkcji, właściwości, struktury przestrzennej cząsteczki i występowania kwasów nukleinowych.

Czytaj więcej

Wykład z biologii online - mikroorganizmy

 • 2021-04-24 10:04:00
 • 0

W ramach współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, klasa IA wzięła udział w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych z mikrobiologii. Pani dr Magdalena Moryl wprowadziła nas w świat mikroorganizmów. Dowiedzieliśmy się o przeogromnym znaczeniu bakterii w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, w kosmetologii, w rolnictwie ekologicznym i oczyszczaniu ścieków. Po wykładzie w ramach warsztatów ćwiczeniowych wybarwiane były bakterie metodą Grama.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu wykładu i fotorelacji.

Czytaj więcej

ALO podczas Drzwi Zawsze Otwartych Online z Politechniką Łódzką

 • 2021-04-23 14:04:00
 • 0

Naukowcy Politechniki Łódzkiej przygotowali ofertę wykładów i laboratoriów w formie online. Dzięki możliwości wirtualnego spotkania z przedstawicielem uczelni uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w wykładzie online - Faculty of Electrical, Electronic, Computer and Control Engineering – Photovoltaics – Energy from the Sun - zorganizowanego w ramach akcji „Drzwi Zawsze Otwarte online”.

Czytaj więcej

Wykład na UMED „Co nam może szkodzić w żywności?”

 • 2021-04-19 09:04:00
 • 0

Prawidłowa dieta niesie za sobą same plusy. Potwierdzone jest, że zdecydowana większość (aż 80-95%) nowotworów spowodowana jest czynnikami środowiskowymi oraz stylem życia. 30-35% zajmuje właśnie dieta. Pożywienie oczywiście nie jest bezpośrednią przyczyną nowotworów, aczkolwiek zwiększa ryzyko ich rozwoju.

Czytaj więcej

Enzymy na UMEDzie

 • 2020-03-03 08:03:00
 • 0

W trakcie poniedziałkowych (2 marca 2020 roku) zajęć laboratoryjnych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi klasa I A przeprowadziła badanie aktywności enzymów trawiennych układu pokarmowego. Uczniowie wykrywali aktywność amylazy ślinowej i trzustkowej, trypsyny, pepsyny i lipazy. Oznaczali też pH soku trzustkowego i wpływ jonów chlorkowych na aktywność amylazy ślinowej.

Czytaj więcej
 • tags
 • author: / 2017-11-24 00:00:00