Co się dzieje w KUMPLU?

  • 2020-04-01 08:02:53

Pewnie jesteście ciekawi co słychać w KUMPLU? Dzieje się sporo! Choć obecnie praca odbywa się w sposób zdalny, Zuzanna Jagodzińska regularnie dotychczas spotykała się ze swoimi Mentorkami - Panią Marią Bartczak i Panią Anną Rutkowską oraz z Zuzanną - drugą uczestniczką projektu. Podczas tych spotkań omawiały wyniki dotychczasowej pracy, ale także ustalały kolejne cele i działania. „Jest wesoło i pracowicie!” – stwierdza nasza Zuzanna.
Zapraszamy do zapoznania się z ideą projektu mentorskiego KUMPEL na stronie internetowej projektu.

Co się dzieje w KUMPLU?

31 stycznia 2020 r. obie uczestniczki zespołu żółtego miały okazję uczestniczyć w Eliminacjach do V Ogólnopolskich Zawodów Symulacyjnych Studentów Uczelni Medycznych, w których udział brały 4 drużyny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zuzanna wspomina: „Mogłyśmy zobaczyć prawdziwe symulacje od początku do końca, które oprócz stałych elementów były utrudnione przez poczucie presji czasu i rywalizacji. W pierwszym etapie obserwowałyśmy zmagania zespołów ze scenariuszem, w którym udział brała ciężarna kobieta po wypadku samochodowym oraz jej nowonarodzone dziecko, a także scenariusz, w którym zespoły musiały udzielić pomocy kobiecie mówiącej w obcym języku. Co więcej studentów i pacjentkę dzieliły różnice kulturowe i religijne, co utrudniło badanie. Ta konkurencja pokazała jak różne mogą być przypadki i jak różni mogą być pacjenci. Podczas rundy finałowej rywalizowały między sobą dwa zespoły, które w poprzednich konkurencjach zdobyły największą ilość punktów. Tym razem uczestnicy musieli udzielić pomocy potrąconemu dziecku i jego matce. Na samym początku musieli zabezpieczyć poszkodowanego na miejscu wypadku i bezpiecznie przetransportować go na szpitalny oddział ratunkowy. Tam mając odpowiedni sprzęt mogli podjąć specjalistyczne działania. Oczywiście ta konkurencja również była oceniana przez czujnych sędziów.

Dla uczestników te zawody przyniosły wiele emocji. Zuzanna dodaje: „Według nas nagrodą w zawodach nie było zajęcie pierwszego miejsca, a sprawdzenie siebie. Zawody pokazały studentom czego jeszcze muszą się nauczyć i jakich błędów nie mogą popełniać. Po symulacjach docierało do nich, jak brak zapanowania nad stresem popychało ich do najbardziej podstawowych, ale czasem też poważniejszych pomyłek. Fakt ten również pokazuje, że oprócz wiedzy z każdej dziedziny medycyny, do pracy lekarza niezbędne są różnego rodzaju umiejętności techniczne i miękkie, których zdobycie niewątpliwie zapewniają zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych. Sami studenci przyznali, że gdyby nie wcześniejsze zajęcia w CSM to w ogóle nie wiedzieliby jak od praktycznej strony udzielić profesjonalnej pomocy w  przypadkach, z którymi mierzyli się w trakcie eliminacji.

„Zobaczyć studentów medycyny i ratowników medycznych w akcji to naprawdę coś niezwykłego” – dodaje Zuzanna.


O udziale naszej uczennicy w projekcie KUMPEL możecie przeczytać tutaj.


To już trzecia edycja programu. 13 marca 2019 roku odbyło się uroczyste podsumowanie II edycji projektu mentorskiego KUMPEL, podczas którego uczniowie biorący udział w projekcie, w tym uczennica naszej szkoły – Maja Podziewska, otrzymali certyfikaty równoznaczne z indeksem, które uprawniają ich do przyjęcia na dowolnie wybrany kierunek studiów. Pisaliśmy o  tym tutaj.