“Czy jedzenie ma wpływ na nasze myślenie?” wykład online na UM-edzie

  • 2020-05-07 17:05:00

Na to pytanie uzyskaliśmy odpowiedź dzięki pierwszemu wykładowi online przeprowadzonemu przez pana Michała Sienkiewicza.

“Czy jedzenie ma wpływ na nasze myślenie?” wykład online na UM-edzie

Jak się okazuje, sposób odżywiania ma znaczący wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Spożywane przez nas produkty oddziałują m.in na przekaz sygnałów, stan mikrobioty jelitowej czy utrzymywanie połączeń nerwowych, mających decydujące znaczenie dla funkcji poznawczych. Dlatego właśnie ważnym jest, aby nasze posiłki były urozmaicone, pełne witamin, węglowodanów, białek i nasyconych kwasów tłuszczowych. Istotnym elementem jest również odpowiednie nawadnianie się i aktywność fizyczna. Może nie zdawaliście sobie sprawy, ale wysoki poziom tkanki tłuszczowej ma wpływ na obniżenie poziomu istoty szarej w mózgu. Pamiętajcie więc o ograniczeniu cukru w swojej diecie, odpowiednich proporcjach posiłków, warzywach i owocach oraz o co najmniej 6 godzinach snu! Dzięki temu może poprawić się wasze samopoczucie, pamięć, odporność, czy wydajność umysłowa.
Pan Michał Sienkiewicz przedstawił nam również kilka ciekawostek na temat kawy. Jak się okazuje, powszechnie uznawana za produkt wypłukujący magnez, sama zawiera w sobie ten pierwiastek (w espresso może być go aż 25 mg). Dodatkowo, przy dziennym zapotrzebowaniu 400 mg, zakładając że 400 mg kofeiny powoduje utratę 4 mg magnezu, aby nie dostarczyć sobie tego pierwiastka musielibyśmy wypić aż 100 kaw. Pomimo, iż zawarta w tym napoju kofeina często pozytywnie na nas oddziałuje wzmacniając koncentrację czy spostrzegawczość, to warto pamiętać, że spożywanie jej w nadmiarze może doprowadzić do rozdrażnienia.
Dziękujemy panu Michałowi Sienkiewiczowi za przeprowadzenie tak ciekawego wykładu oraz zapoznanie nas z wpływem żywności na nasze samopoczucie i układ nerwowy.    • Tagi