Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

  • 2020-05-12 08:24:38

„Upięłaś czepek za młodu,
Choć wiedziałaś, że trud Cię czeka,
Bo tajemnicą zawodu, jest troska o ciało i godność człowieka”
- Lilia Sierpińska „Tajemnica zawodu”.

Często słyszą, że ich zawód to „misja”, „powołanie”. Są z pacjentem przez cały czas. Często niedoceniane, pozostające w cieniu lekarzy. Jednak gdyby nie one, to pobyt w szpitalu byłby zupełnie nie do zniesienia.Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych to święto obchodzone corocznie 12 maja. Zostało ustanowione przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku. 
„Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat, a jednak mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie żaden aparat ani urządzenie nie jest w stanie zastąpić kompetencji, troski i współczucia, jakie daje człowiek pragnący służyć choremu i cierpiącemu.
To właśnie pielęgniarki i położne są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia, towarzyszą podczas narodzin i ostatniego pożegnania. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest więc znakomitą okazją, żeby docenić ich pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu”.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu, w którym społeczność szkolna dziękuje wszystkim wykonującym zawody medyczne na całym świecie. Film można zobaczyć tutaj.