Jak wybrać szkołę średnią?

 • 2020-06-09 07:06:00

Drodzy ósmoklasiści! Za chwilę usiądziecie z rodzicami przed komputerem i zaczniecie wypełniać wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych. I tu pojawia się dylemat - czym kierować się przy wyborze szkoły? Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik - skorzystajcie!

Jak wybrać szkołę średnią?

Przystąp do stworzenia pewnej analizy - pomocna może okazać się kartka i coś do pisania:

 1. Zacznij od zwrócenia uwagi na swoje zainteresowania - zastanów się co najbardziej Cię interesuje, jakie przedmioty lubisz i których uczysz się najlepiej, najszybciej, najprzyjemniej.
 2. Później przystąp do analizy swoich wyników w nauce - zastanów się, z których przedmiotów otrzymujesz najlepsze oceny i jak to odnosi się do Twoich zainteresowań.
 3. Zastanów się nad swoimi cechami wewnętrznymi - czy jesteś pracowity, czy lubisz się uczyć lub np. czy jesteś gotowy na rozłąkę z rodzicami, jeśli podoba Ci się szkoła w innym mieście.
 4. Teraz wypisz szkoły, które Cię interesują i przeanalizuj ich oferty edukacyjne - najlepiej wypisz wszystkie za i przeciw każdej z nich.
  Weź pod uwagę również rodzaje szkół - liceum ogólnokształcące, technikum, szkoła branżowa.
 5. Taki sam zabieg przeprowadź na oferowanych przez szkołę profilach nauczania - wypisz plusy i minusy każdego z nich.
 6. Porozmawiaj ze swoimi znajomymi i przyjaciółmi na temat ich wyborów - młodzi ludzie często kierują się tym kryterium, ale Ty nie musisz! Pamiętaj, że chodzi tu o Twoją przyszłość, a przyjaciele powinni wspierać Twoje wybory. Otwórz się również na nawiązanie nowych znajomości.
 7. Przeanalizuj z rodzicami kwestie finansowe, na które składać się mogą np. dojazdy do szkoły, opłaty za szkołę, opłaty za akademik, itp.
 8. Pamiętaj, żeby zapytać o zdanie swoich rodziców - porozmawiaj z nimi o tym, jak oni widzą Twoją przyszłość. Opowiedz im o swoich przemyśleniach i najlepiej razem usiądźcie do proponowanej przez nas analizy :)
 9. Zwróć uwagę, czy szkoły, których ofertę analizujesz, biorą udział w systemie naboru elektronicznego, czy preferuje tradycyjne metody przyjmowania wniosków i dokumentów. Jeśli tak - jak najszybciej zaloguj się do niego i uzupełnij dane, postępując zgodnie z instrukcjami. Możesz znaleźć je tutaj.
  Pamiętaj, by ustawić preferencje wyboru - na pierwszym miejscu ustaw ten profil klasy i szkołę, które najbardziej Cię interesują i do których chciałbyś się dostać.
  Dalsze wybory ustaw w kolejności, w jakiej bierzesz je pod uwagę.
 10. Wydrukuj wniosek i zanieś go do szkoły pierwszego wyboru!


Życzymy Ci powodzenia!

I zapraszamy do naszej szkoły!


  • Tagi