Brydż Sportowy - Lekcja Nr 2

  • 2020-12-14 10:44:58

Najprościej rzecz ujmując gra w brydża polega na tym, aby w każdym rozdaniu wziąć jak najwięcej lew. Jak pamiętamy w czasie rozgrywki jest do wzięcia 13 lew ( cztery karty dołożone przez każdego z graczy – zgodnie z ruchem wskazówek zegara).   

Pierwszym elementem, który rozpoczyna grę jest licytacja, kiedy to każda osoba grająca, widząc swoje karty, analizuje ile lew może zdobyć.

Brydż Sportowy - Lekcja Nr 2

Osoba, która rozdaje karty rozpoczyna licytację, deklarując się do wzięcia określonej liczby lew, kiedy kolorem atutowym będzie przez niego wybrany – poprzez zapowiedziana odzywkę np. 1 PIK (zobowiązuje się do wzięcia 7 lew). Następnie każdy z graczy, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, może zapowiedzieć dowolną odzywkę (wyższą od wcześniej zdeklarowanej) – od 1 do 7 z określeniem koloru (lub „bez atu”). Pamiętajmy, że osoby siedzące naprzeciwko siebie stanowią parę, oznacza to, że decyzje musimy podejmować w zgodzie interesem partnera, ponieważ każda deklaracja wyraża wolę całej pary. Podejmowanie zobowiązań nie jest obowiązkowe, kiedy nie mamy podstaw do licytacji, możemy użyć słowa PAS. Jak pamiętamy licytacje kończą trzy odzywki pas, zapowiedziane po sobie przez kolejnych graczy.

Aby usprawnić przekazywanie sobie informacji w parze, o posiadanej karcie, oraz jej potencjalnej sile, przyjęto zasady ( punktację ) zaproponowane przez Miltona Worka, amerykańskiego brydżystę. Obliczanie siły posiadanej karty jest bardzo proste – zobaczcie sami:

- AS   to  4 punkty

- KRÓL – 3 punkty

- DAMA – 2 punkty

- WALET – 1 punkt

Teraz trochę matematyki: w talii kart mamy cztery kolory, czyli także 4 asy, 4 króle, 4 damy i 4 walety. Po szybkim liczeniu wiemy, że w sumie daje nam to 40 punktów (w literaturze brydżowej często używamy skrótu PC ) – statystycznie 10 PC przypada na jednego gracza. Wracając do poprzednich rozważań, wiemy że do wzięcia jest 13 lew, czyli do wzięcia statystycznej lewy potrzeba około 3 PC. Te statystyczne rozważania najlepiej sprawdzą się przy grze bezatutowej, ponieważ, jeżeli jeden z graczy otrzyma 13 kierów to weźmie wszystkie lewy – mimo posiadania tylko 10 punktów. Ocena karty to jeden z trudniejszych elementów gry, który z czasem będzie łatwiejszy, dziś liczenie punktów będzie dla nas podstawą ! Można przyjąć bardzo prosty schemat, który będziemy stosowali:

0-6 PC – karta bezwartościowa

7-9 PC – słabe poparcie ( jeżeli partner „otworzy” licytację )

10-12 PC - silne poparcie ( jeżeli partner „otworzy” licytację )

12-15 PC – słabe otwarcie ( możemy „otworzyć” licytację )

16-18 PC – silne otwarcie

19-22 PC – bardzo silne otwarcie

23 PC i więcej – najsilniejsza karta jaką możemy otrzymać

Po otrzymaniu kart, układamy je kolorami i liczymy punkty. Jeżeli mamy mniej niż 12 punktów pasujemy, czekając na ewentualną odzywkę partnera, kiedy usłyszymy inną zapowiedź niż pas od naszego vis a vis, ustosunkujemy się do jego zapowiedzi. W danym rozdaniu może się zdarzyć tak, że to przeciwnicy otrzymają więcej punktów i my będziemy przysłuchiwali się ich licytacji, używając tylko odzywki PAS. Warto jednak uważnie słuchać co dzieje się przy stole, ponieważ każda uzyskana przez nas informacja będzie cenną wskazówką w dalszej części gry. Poniżej przykładowe otwarcia – rozpoczynające licytację.

Otwarcia ( system międzynarodowy SAYC )

 

1

12+ PC, gwarantuje 3 trefle;

1

12+ PC, gwarantuje 4 kara;

1

12+ PC, 5+ kierów;

1

12+ PC, 5+ pików;

1 BA

15-17 PC, ręka zrównoważona, może zawierać młodszą piątkę czyli lub ;

2

+22 PC lub 9 lew (forsuje na jedno okrążenie – nie można dać odzywki pas na zapowiedź partnera));

2

6-11 PC, gwarantuje dobrą szóstkę karową, wyklucza czwórkę starszą;

2

6-11 PC, gwarantuje dobrą szóstkę kierową, wyklucza czwórkę pikową;

2

6-11 PC, gwarantuje dobrą szóstkę pikową, wyklucza czwórkę kierową;

2 BA

20-21 PC, ręka zrównoważona;

3/3/3/3 otwarcia blokujące, dobry kolor 7+;

3 BA           25-27 PC, ręka zrównoważona;

4/4       otwarcia blokujące, dobry kolor 8+, silniejsze od otwarć na wysokości trzech;

5/5       otwarcia blokujące, dobry kolor 8+, silniejsze od otwarć na wysokości trzech;

 

dalsza licytacja i kolejne zapowiedzi w następnym odcinku J

Będzie też konkurs z nagrodami !!!


    • tags