Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci

• 2021-04-16 10:12:57

16 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci. Data ta upamiętnia śmierć młodego Pakistańczyka Iqbala Masiha, który jako 4 – letni chłopiec został sprzedany przez swojego ojca do pracy w fabryce dywanów. Uciekł w wieku 10 lat i pomógł w uwolnieniu 3 tysięcy dzieci. Niestety mały bohater zmarł tragicznie w wieku 13 lat.

UNICEF szacuje, że do pracy zmuszanych jest ok. 170 milionów dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Dzieci otrzymują niewielkie wynagrodzenie, albo pracują zupełnie za darmo. Często to rodzice sprzedają je do fabryk, zakładów, kopalni, domów publicznych czy na śmietniska. 40% małoletnich jest „zatrudnianych” w Afryce. Proceder ma też miejsce w Azji, Ameryce Południowej i Wschodniej Europie.

Światowy Dzień Walki z Niewolnictwem Dzieci

Kraje rozwijające się charakteryzuje nie tylko skrajna bieda – są to często kraje niestabilne i pogrążone w konfliktach, w których do walki wykorzystuje się dzieci żołnierze.

Choć może wydawać się to niewiarygodne, również w Europie borykamy się

z problemem niewolnictwa dzieci. Według danych Eurostatu w krajach Unii Europejskiej pracować może nawet ponad 20 tys. małoletnich niewolników.

Niestety, kupując banany, czekoladę, ubrania, czy zabawki sami przyczyniamy się, często nieświadomie, do wspierania tego zjawiska w różnych częściach świata.

źródło: Internet