Warsztaty na NA UMED „DODATKI DO ŻYWNOŚCI”

  • 2021-05-02 15:23:57

W dniu 30 kwietnia klasy IIA oraz IIC brały udział w warsztatach online prowadzonych w ramach współpracy między Uniwersytetem Medycznym w Łodzi a ALO.

Warsztaty były prowadzone przez Pana Profesora Tomasza Boczka i dotyczyły dodatków do żywności. Dzięki warsztatom uczniowie mogli dowiedzieć się więcej nie tylko o nazewnictwie, zastosowaniu oraz podziałach dodatków do żywności, ale także jakie konsekwencje dla zdrowia wiążą się z ich nadmiernym spożyciem. 

http://www.senior.pl/Dodatki-do-zywnosci-8211-niektore-zwiekszaja-ryzyko-raka-jelit_img5cdbfc001431b.jpg

Uczniowie poznali charakterystykę czterech najpopularniejszych dodatków do żywności takich jak: 

- glutaminian sodu (E621) – wzmacniacz smaku i zapachu, najczęściej stosowany w żywności wysoko przetworzonej,

- dwutlenek siarki (E220) - pierwotnie używany w starożytnym Egipcie do konserwowania żywności, ponieważ zapobiega on rozwojowi drobnoustrojów, brunatnieniu żywności oraz utracie witaminy C – dlatego bardzo często można go znaleźć w sokach i napojach owocowych,

- fosforany - używane jako regulatory kwasowości oraz stabilizatory ph, dodawane do takich produktów jak napoje gazowane typu Coca Cola, wysoko wydajne wędliny oraz twarde sery,

- chinina - produkowana z kory drzewa chinowego, dodawana do toniku w celu uzyskania charakterystycznego smaku goryczy. Dodawana jest jednakże jedynie w śladowych ilościach, ponieważ spożywana w zbyt dużych ilościach może powodować długotrwałe lub nieodwracalne uszkodzenie wzroku lub słuchu. 

Uczniowie dowiedzieli się także w jaki sposób w warunkach laboratoryjnych wykrywa się obecność dodatków w produktach spożywczych, jakich używa się w tym celu odczynników oraz jak szczegółowo przebiega wykonanie takich badań.     


    • tags