Dlaczego warto jeść JABŁKA?

  • 2021-10-25 16:15:34

Jabłka są nie tylko przepyszne, ale również posiadają wiele cennych substancji odżywczych, w tym przede wszystkim błonnik, węglowodany oraz witaminy C, K i B. Witaminy w jabłkach pozytywnie wpływają na nasz układ odpornościowy, odmładzają organizm i wspomagają pracę układu nerwowego. Ze względu na niski indeks glikemiczny mogą być również spokojnie spożywane przez cukrzyków. Samo zdrowie!


Dlaczego warto jeść JABŁKA?

Oprócz tego te najpopularniejsze polskie owoce zawierają liczne minerały: wapń, magnez, żelazo, cynk i potas. 

Ich wpływ na nasz organizm możemy zauważyć przede wszystkim w poprawiającym się stanie włosów, skóry i paznokci. Tych naturalnych witamin i minerałów nie zastąpi nam żaden suplement diety, dlatego warto czerpać z jesieni pełnymi garściami.

Właściwości lecznicze jabłek

1. Mimo kwaskowatego smaku jabłka odkwaszają organizm, bo dużo w nich zasadowego potasu (reguluje gospodarkę wodną) i żelaza (zapobiega anemii).

2. Surowe jabłka wzmacniają układ krążenia i nerwowy, poprawiają pracę wątroby 

i mają działanie moczopędne, więc mogą zmniejszyć obrzęki nóg.

3. Według medycyny ludowej systematyczne jedzenie tartych kwaśnych jabłek zmniejsza reumatyczny ból stawów.

4. Gotowane jabłka (mus) pomagają w leczeniu biegunek i choroby wrzodowej.

5. Herbatka ze skórek ma właściwości dezynfekujące i likwiduje stany zapalne jamy ustnej. Domowy ocet jabłkowy wypijany codziennie w proporcjach: 2 łyżeczki octu, 2 łyżeczki miodu i 1/2 szklanki przegotowanej wody hamuje rozwój infekcji i poprawia trawienie. Nie powinny jednak stosować go osoby z chorobą wrzodową. Aby zrobić ocet, wystarczy pokrojone całe jabłka zalać gotowaną wodą (łyżka cukru na szklankę wody), odstawić w ciepłe miejsce na 4 tygodnie. Gdy przestaną fermentować, ocet trzeba przecedzić przez gazę.

6. Jabłka sycą i dostarczają niewiele kalorii: średnie jabłko o wadze 10 dag to 30-50 kcal, dlatego są niezastąpione w kuracjach odchudzających. Nie można jednak ich jeść bez ograniczeń, gdyż zawierają cukier prosty – fruktozę.

źródło: Internet


    • tags