Dziś w ALO gościliśmy wyjątkową osobę – panią profesor Jolantę Zawilską – pracownika naukowego Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
NEUROCHEMIA MIŁOŚCI W ALO
Pani Profesor w pasjonujący sposób wprowadziła nas w tajniki miłości romantycznej z perspektywy biochemicznej. Dowiedzieliśmy się, że dopamina, noradrenalina, serotonina i fenyloetyloamina rządzą naszymi mózgami kiedy jesteśmy zakochani. To właśnie burza neuroprzekaźnikowa sprawia, że w stanie zakochania nie możemy spać, jeść i marzymy tylko o tym, aby być blisko ukochanej osoby.
Pani Profesor zaprezentowała nam też wyniki ciekawych badań naukowych dotyczących „romantycznych relacji” w świecie zwierząt. Dowiedzieliśmy się, że np. norniki preriowe, w odróżnieniu od ich kuzynów - norników górskich, są wzorem przywiązania – tulą się dopartnera, szukają swojej bliskości, z oddaniem wspólnie wychowują potomstwo. To wszystko za sprawą dużo większej gęstości receptorów dla wazopresyny i oksytocyny w ichmózgach niż w przypadku wspomnianych norników górskich.
Wykład Pani Profesor to była prawdziwa uczta naukowa. Czekamy na więcej naukowych wrażeń!