„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy (…)”. 9 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, oddając hołd tym, którzy zginęli w walce o naszą wolność.
Święto Niepodległości
Uroczystość rozpoczął wykład prof. Uniwersytetu Łódzkiego Dariusza Jeziornego, który opowiedział zgromadzonym o drogach do naszej wolności, trudach tej przeprawy oraz walce o tę upragnioną wolność.
Następnym punktem obchodów był program artystyczny przygotowany przez uczniów ALO. Była to w ich wykonaniu piękna lekcja historii. Recytowane przez nich utwory poetyckie i wykonane pieśni patriotyczne zabrały zgromadzonych w podróż przez czasy niewoli oraz walk o niepodległość. Podczas wystąpienia nasi uczniowie oddali hołd tym, którzy zginęli za naszą wolność, zapalając znicze pod „białymi krzyżami” żołnierzy. Na koniec uczniowie pokazali, że należy wspólnie cieszyć się z tego, co mamy – wolnej, pięknej i niepodległej Polski, w której obecnie żyjemy. Wyrazem tego był wspólny taniec, do którego uczniowie zaprosili zgromadzonych gości, wręczając im wykonane przez siebie białe i czerwone kwiaty.
W programie artystycznym wzięli udział: Barbara Cieślińska, Magdalena Maj, Michał Narzekalak, Oskar Bartosiak, Zuzanna Sikorska Sylwia Wróbel, Zuzanna Jagodzińska, Damian Maciejak, Katarzyna Kwiatkowska, Kinga Wojtunik, Mateusz Jagieła, Michalina Suchorzewska, Michał Grabowski, Weronika Niewiadomska, Anna Tomaszewska, Olivia Damra, Klaudia Paszczyk, Marta Erwińska, Mateusz Nowak.
W trakcie trwania części artystycznej powstawał biały orzeł – symbol naszego kraju. Przygotowały go Oliwia Gmerek i Zuzanna Święcka.
W tym dniu został rozstrzygnięty – ogłoszony wcześniej – konkurs z okazji odzyskania niepodległości – „100 lat wolności – zatrzymane w kadrze”. Konkurs zorganizował nauczyciel historii i WOS, p. Paweł Babecki. Uczniowie zgłosili na konkurs wiele zdjęć, obrazujących piękno naszego niepodległego kraju. Wybór okazał się bardzo trudny. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy II AB, Klaudia Paszczyk, drugie miejsce – uczennica klasy I A, Zuzanna Sikorska, natomiast trzecie – uczennica klasy I AB, Barbara Jaśkowiak.
Ostatnia część uroczystości to wspólne śpiewanie „dla Niepodległej”. W wykonanie pieśni patriotycznych – bliskich sercu każdego Polaka – zaangażowali się uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy zaproszeni goście. Marsz Pierwszej Brygady, Ułani, Białe róże… - to tylko niektóre z nich. Każda z nich wzrusza, skłania do refleksji i pozwala pamiętać o niepodległości, wolności, radości…