Nasz patron - profesor Zbigniew Religa

  • 2019-10-24 12:19:59

Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką patrona Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kutnie, profesora Zbigniewa Religi.

Nasz patron - profesor Zbigniew Religa

Profesor Zbigniew Religa urodził się 16 GRUDNIA 1938  r. w Miedniewicach. Był polskim lekarzem uznawanym przez środowisko lekarskie za osobistość formatu światowego - prekursorem działań transplantacyjnych, specjalistą w dziedzinie przeszczepów serca.
Realizował się również w innych dziedzinach życia społecznego. Był ministrem zdrowia, sprawował mandat posła i senatora Rzeczypospolitej Polskiej. Był także członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, kawalerem i członkiem Kapituły Orderu Orła Białego. Objął patronat nad  programem Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.  W Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii (przekształconym później w Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu) 5 listopada  1985 roku zespół lekarzy pod jego kierownictwem przeprowadził tam pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Dalszymi osiągnięciami Profesora były prace nad wykorzystaniem wszczepialnych urządzeń wspomagających pracę serca oraz nad wyprodukowaniem tzw. sztucznego serca. Zajęła się tym utworzona z inicjatywy Zbigniewa Religi Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu.
Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał Order Orła Białego (nadany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności na rzecz rozwoju kardiochirurgi; za wybitne osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej), a także Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski ( postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie medycyny, za zasługi dla rozwoju naukowej współpracy międzynarodowej), Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski ( nadany przez prezydenta Lecha Wałęsę za wybitny wkład w rozwój nauk medycznych oraz za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej), Krzyż Wielki Orderu Pro Merito Melitensi, Medal im. Tadeusza Kotarbińskiego, Medal im. Tadeusza Orłowskiego Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, Medal Gloria Medicinae Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Złoty Medal Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Medicus w Nowym Jorku i inne.
Prowadził działalność naukowo - badawczą w ramach  programów takich jak: transplantacje serca i płuc, chirurgiczne leczenie niewydolności mięśnia sercowego, kliniczne zastosowanie sztucznego serca, stworzenie polskiej zastawki biologicznej i prototypu sztucznego serca, operacyjne leczenie zatorowości płucnej. Był  także autorem lub współautorem ponad 160 prac naukowych. Odszedł na zawsze 8 marca 2009 r.

Nauczył nas, jak kochać ludzi i być przez nich kochanymi.