Chromosomy to struktury, które warunkują nasz wygląd i funkcjonowanie. Najmniejsze zmiany w ich obszarze mogą spowodować zaburzenia oraz zwiększyć naszą podatność na pewne choroby. Takie zmiany nazywa się aberracjami chromosomowymi. Można podzielić je na dwa główne typy: aberracje strukturalne oraz aberracje liczbowe. Aberracje strukturalne polegają na zmianie struktury chromosomu. Aberracje liczbowe polegają zazwyczaj na utracie jednego chromosomu (monosomia) lub pojawieniu się chromosomu dodatkowego (trisomia).
Na piątkowym wykładzie w dniu 11 grudnia wygłoszonym przez dr Marię Constantinou mogliśmy dowiedzieć się m.in. jakie są przyczyny tych zmian, jakie mają znaczenie w powstawaniu i przebiegu chorób. Mieliśmy także okazję zapoznać się z ich przykładami.
Źródło zdjęcia: party.pl
Pani doktor przybliżyła nam tajniki badań wykonywanych w różnych stadiach rozwoju człowieka a uczestnicy wykładu nauczyli się jak interpretować ich wyniki. Pod koniec otrzymaliśmy również pracę domową, która z pewnością pogłębi naszą wiedzę. Czekamy na kolejny wykład!