Pomożesz? Bo możesz! Masz to w genach!
W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi, między innymi na białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
Pokonajmy nowotwory krwi!!! Fundacja DKMS i ALO wspólnie działają!
https://www.youtube.com/watch?v=yGclUBrVttM
Przewlekła białaczka szpikowa CML – charakterystyka i objawy
Przewlekła białaczka szpikowa (chronic myeloid leukemia, CML),
w przeciwieństwie do białaczek ostrych, charakteryzuje się dość łagodnym, ale długim przebiegiem. Zmiany nowotworowe spowodowane są przez mutację chromosomową. Dwie z dwudziestu trzech par chromosomów w jądrach komórkowych człowieka ulegają błędnej translokacji, co prowadzi do powstania tzw. chromosomu Filadelfia i wadliwego genu. Sprawia on, że komórki krwi z linii leukocytowej (granulocyty) w szpiku kostnym zaczynają się mnożyć w sposób niekontrolowany. Skutkuje to przedostawaniem się do krwi obwodowej zbyt dużej liczby granulocytów.
https://www.youtube.com/watch?v=joFYjifbHos
Jak zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku?
1. Zamów pakiet rejestracyjny przez Internet
2. Wypełnij formularz, pobierz wymaz i odeślij pakiet
3. Gratulacje. Jesteś aktywnym Dawcą!
Na czym polega dawstwo komórek macierzystych?
• Jest zgodność!
Jeśli okaże się, że możesz komuś pomóc, skontaktuje się z Tobą koordynator Fundacji DKMS i zapyta o to, czy podtrzymujesz swoją chęć pomocy. Jeśli Twoja odpowiedź będzie twierdząca, rozpocznie się proces pobierania krwiotwórczych komórek macierzystych.
• Badania wstępne
Poprosimy Cię o oddanie próbki krwi i wypełnienie ankiety medycznej. W ten sposób będziemy w stanie finalnie potwierdzać zgodność z potrzebami pacjenta i sprawdzić, czy Twój stan zdrowia pozwala na wsparcie Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.
• Pobranie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej
W 85% krwiotwórcze komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Dawcy wszczepia się na przedramionach dwa dojścia dożylne.
Z jednego krewnego wypływa i trafia do specjalnej maszyny, która odseparowuje krwiotwórcze komórki macierzyste. Następnie krew wraca do organizmu drugim dojściem.
• Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej
• Dzień zero
Po pobraniu krwiotwórcze komórki macierzyste od Dawcy transportowane są do kliniki, w której komórki są przeszczepiane Pacjentowi, a sam proces przeszczepienia przypomina podanie kroplówki.
• Druga szansa na życie
Dzięki transplantacjom krwiotwórczych komórek macierzystych każdego roku wielu pacjentów odzyskuje zdrowie. Dawstwo komórki macierzystych jest anonimowe, ale jeśli prawo danego kraju na to pozwala, a Dawca i Biorca chcą się spotkać, to jest to możliwe po minimum 2 latach od pobrania.