Przed nami majowy weekend i święta, które warte są chwili refleksji.
Święto pracy, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzimy 1 maja. Tradycja tego święta sięga XIX wieku. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago. Właściciel firmy McCormick Harvester postanowił zmodernizować swój zakład, w tym celu zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił nowe osoby.
Majowe Święta
Od 1 maja przez kilka kolejnych dni trwały protesty byłych pracowników. W chwili przemówienia jednego z uczestników strajku policja zaatakowała protestujących, mimo że byli oni nastawieni pokojowo. To właśnie wtedy doszło do masakry, która przeszła do historii.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto Flagi postanowiono ustalić właśnie w tym dniu, z kilku ważnych powodów. Za czasów PRL-u to właśnie w tym dniu ściągano flagi po Święcie Pracy 1 maja w całym kraju, aby nie wisiały podczas Święta Konstytucji. Dodatkowo 2 maja 1945 r. biało-czerwone flagi zawieszone zostały przez polskich żołnierzy w Berlinie na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu. W tym samym dniu obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą.
3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku, która była próbą ratowania naszego kraju przed zaborami. Pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa regulująca ustrój prawny państwa. To Święto ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, według której święto 3 Maja zostało uznane świętem narodowym. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał do 1946 roku, kiedy doszło do masowych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania i organizowania obchodów 3 Maja. Wszelkie próby manifestowania były w tych dniach tłumione przez milicję. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócone zostało dopiero w 1990 roku. Ponadto 3-go maja wypada także święto kościelne - Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest od 1920 roku.