Dnia 8.11.2021 mieliśmy kolejną okazję, aby uczestniczyć w wykładzie dla liceów patronackich zorganizowanym przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Wykład pt. „Dlaczego mamy różne grupy krwi?” był prowadzony przez dr n . med. panią Annę Wójcik z Zakładu Biomedycyny i Genetyki Katedry Biologii i Mikrobiologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
WYKŁAD NA UMED-ZIE „DLACZEGO MAMY RÓŻNE GRUPY KRWI?”
Na początku naszą uwagę przykuł wykres, który przedstawiał strukturę grup ABO w różnych rejonach świata oraz w Polsce. Niesamowite było to jak diametralnie różniły się między sobą wykresy. Oczywiście dowiedzieliśmy się czym są grupy krwi oraz związane z nimi terminy takie jak antygeny , czyli białka, których obecność decyduje o naszych grupach krwi, czy przeciwciała, które mają kolosalny znaczenie przy transfuzji krwi. Przy błędnej transfuzji krwi mogą powodować aglutynacje (zlepianie się krwinek).
Została nam również zaprezentowana historia grup krwi, w której największą rolę odegrał austriacki lekarz Karl Landsteiner, który w 1901 roku odkrył na erytrocytach dwa antygeny, które powodują aglutynacje. Co ciekawe na kartach historii grup krwi zapisał się również Polak Ludwik Hirszfeld, który wraz z Emilem von Dungerem zapoczątkowali naukę o grupach krwi. Ustalili oni sposób dziedziczenia grup krwi, wykazali, że dana grupa nie zmienia się w ciągu życia człowieka oraz wprowadzili oznaczenie ABO.
Poznaliśmy także mechanizm dziedziczenia grup krwi oraz fenomen fenotypu Bombay, który polega na występowaniu grupy krwi 0 u osób mających geny odpowiedzialne za powstawanie grup A i B. Pomimo wystąpienia genów oznaczanych zwykle jako IA lub IB, krew w kontakcie z surowicami wzorcowymi nie ulega aglutynacji. Fenotyp opisał w 1952 roku dr Y.M. Bhende, pracujący w Bombaju, a większość pacjentów, u których zidentyfikowano ten niezwykle rzadki fenotyp, pochodzi z Indii i wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim; stąd nazwa.
Dowiedzieliśmy się również czym jest fenotyp Duffy, którego dominująca obecność w krajach Afryki wpływa na rozwój zarodźca malarii. Poszerzyliśmy wiedzę na temat czynnika Rh oraz dowiedzieliśmy się, że obecnie jest aż 43 grup krwi, a najrzadszą jest grupa Rhnull , którą posiadają 43 osoby na całym święcie. Podsumowując, na pewno każdy z nas już wie dlaczego mamy różne grupy krwi.
Zródła :
- materiały udostępnione przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- ze stron :
lekarzebezkolejki.pl, ktomalek.pl, medica.radom.pl, edunauka.pl