W dniu 6 grudnia mieliśmy po raz kolejny okazję wysłuchać wykładu przygotowanego przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Wykład wygłosiła pani dr Justyna Kiszałkiewicz, która jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Genetyki i Medycyny Molekularnej.
WYKŁAD NA UMED „NANOTECHNOLOGIA W DIAGNOSTYCE I LECZENIU CHORÓB”
Na początku wykładu dowiedzieliśmy się czym jest nanotechnologia. Jest to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek.
Dzięki Pani Doktor dowiedzieliśmy się w jakich dziedzinach życie znajduje zastosowanie nanotechnologia - oczywiście w medycynie lecz również w życiu codziennym.
Nanotechnologia znalazła zastosowanie w medycynie, a ściślej w dezynfekcji, np. jony srebra (srebro koloidalne jest uważane za najskuteczniejszy środek w terapii poparzeń). Obecnie prowadzone są także intensywne badania nad wykorzystaniem nanotechnologii w onkologii, szczególnie w diagnostyce nowotworów. Nowotwory, już nawet na wczesnym etapie rozwoju, będą mogły być wykrywane za pomocą nanocząstek – znaczników; nanorurki węglowe zaś sprawdzą się jako nośniki leków w leczeniu nowotworów.
W medycynie nanotechnologia okazuje się także nieoceniona w produkcji implantów oraz przeprowadzaniu badań endoskopowych. Technika nanotechnologii wykorzystywana jest też w farmacji, w przypadku zażywania leków w wysokich stężeniach. Wykorzystywanie tej innowacji sprawia, że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zostaje znacznie zredukowane.