WYKŁAD NA UMED-dzie „Biomateriały – poszukiwanie biozgodności”

  • 2021-12-15 15:01:23

W dniu 13 grudnia odbył się kolejny wykład online na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w którym uczestniczyli uczniowie naszego liceum. Wykład wygłosiła pani dr Karolina Czarnecka-Chrebelska.


WYKŁAD NA UMED-dzie „Biomateriały – poszukiwanie biozgodności”

Pani Doktor w pierwszej kolejności wyjaśniła czym są biomateriały. Są to substancje inne niż leki, które mogą być użyte na stałe bądź czasowo jako część lub całość systemu, zastępując tkankę lub organ bądź pełniąc jego funkcję. Biomateriałem może być każda substancja pochodzenia naturalnego lub syntetycznego lub ich kombinacja wyróżniająca się cechą biozgodności. 

Biomateriały były już stosowane w czasach starożytnej Grecji gdzie jeden z greckich myślicieli wyzwolił się z okowów odcinając swoją stopę, a w jej miejsce wstawił drewnianą protezą. 

W XVI wieku powstały pierwsze protezy oczne, które były wykonane ze złota lub srebra. Miały one za zadanie wypełnić pusty oczodół, zmniejszyć dyskomfort wywołany brakiem oka i przeciwdziałać uszkodzeniom. Później do wykonywania protez ocznych używano szkła, ponieważ było naturalne i pozbawione substancji szkodliwych. 

Biomateriały można także zastosować tworząc sztuczne serce. W przypadku uszkodzeń skóry uszkodzona tkanka może zostać zastąpiona sztuczną skórą. W przypadku oczu biomateriały znajdują zastosowanie jako na przykład soczewki kontaktowe. Aby uzupełnić oczodół po operacjach albo przy zaniku gałki ocznej stosuje się epiprotezę. Biomateriały mają zastosowanie biomedyczne, można z nich produkować urządzenia i elementy, np. implanty, mające bezpośredni kontakt z tkankami organizmu.



    • tags