Publikować czy nie? Zastanów się dwa razy!
Wiele osób dzieli się w Internecie – głównie poprzez media społecznościowe – zdjęciami, filmami, informacjami na swój temat, swoich dzieci czy przyjaciół. Większość z nas myśli, że widzą je tylko nasi znajomi. Czy tak jest naprawdę? i co się z tymi treściami dzieje?
uważaj co publikujesz w sieci
Oto najważniejsze zagrożenia:
- ZDJĘCIE WRZUCONE DO SIECI PRZESTAJE BYĆ TWOJĄ WŁASNOŚCIĄ
Kiedy twoje zdjęcie zostanie opublikowane w Internecie, przestajesz mieć nad nim pełną kontrolę i nie możesz mieć pewności, kto i w jaki sposób się nim posłuży.
- CYFROWY KIDNAPING
-
To przestępstwo polegające na używaniu skradzionego wizerunku, szczególnie dziecka, do realizacji różnych fantazji, w tym seksualnych lub przemocowych przez nieznane osoby.
- CYBERPRZEMOC
Publikowane zdjęcia, zwłaszcza te kompromitujące, mogą narazić na internetowy hejt i agresję.
- INTERNET NIE ZAPOMINA
Mówi się, że Internet ma długą pamięć. To prawda. W wirtualnym świecie nic nie ginie. Materiały, które wzbudzą zainteresowanie internautów, szybko się rozprzestrzeniają, zyskują dużą popularność i bardzo trudno usunąć je całkowicie z sieci.
Przed każdym udostępnieniem treści i /lub zdjęć warto zastanowić się w jakim celu chcecie zamieścić dany materiał
w sieci. Zadajcie sobie też kilka kontrolnych pytań. Jeżeli odpowiedź na którekolwiek z nich brzmi „nie”, lepiej powstrzymać się z publikacją tego materiału. Pomyślcie dwa razy!
- W jakim celu chcesz zamieścić materiał dotyczący Ciebie lub twoich bliskich?
- Czy kontrolujesz, kto ma dostęp do publikowanych treści?
- Jeśli publikujesz zdjęcia i/lub treść dotyczącą innej osoby – to czy chciałbyś/chciałabyś, aby ktoś udostępnił podobny materiał na Twój temat?
- Czy materiał, który chcesz zamieścić w sieci, może wywołać uczucie zażenowania bądź wstydu – teraz lub
w przyszłości?
- Czy na pewno chcesz, aby zdjęcie czy informacja, którymi chcesz się podzielić w sieci, stały się częścią cyfrowego śladu, jaki zostanie na zawsze w Internecie?
CZY WIESZ, ŻE...
- Smartfon, nawet przy wyłączonej funkcji GPS zapamiętuje lokalizacje, w których bywasz łącząc się z napotkanymi po drodze sieciami Wi-Fi? Wyszukiwarka Google rejestruje historię zapytań i może cię zidentyfikować na jej podstawie, a e-maile odebrane przez usługę Gmail są skanowane pod kątem najczęściej występujących słów – w ten sposób personalizowane są trafiające do ciebie reklamy. Akceptując regulamin korzystania z większości popularnych serwisów społecznościowych zgadzasz się na korzystanie przez innych użytkowników np. z publikowanych tam prywatnych zdjęć. Aby ograniczyć dostęp musisz zadbać o odpowiednie ustawienia prywatności.
Pamiętaj o tym. Wszystko, co robisz w sieci zostawia w niej jakiś ślad.
Bądź rozsądny, zapobiegaj!