FERIE ZIMOWE

  • 2024-01-26 12:23:34

Choć zimowa aura w wielu regionach w tym roku nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to wymarzony czas odpoczynku i beztroski. Mimo, że na zewnątrz brakuje śniegu, podczas zimowego wypoczynku – bez względu na pogodę – trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć, planując zimowe atrakcje w domu i na wyjeździe?
Przypominamy kilka istotnych zasad

FERIE ZIMOWE

1.    Zadbaj o odpowiedni ubiór
Jednym z istotnych elementów zapewnienia bezpieczeństwa podczas zabaw na świeżym powietrzu jest ubranie dostosowane do warunków atmosferycznych. Jeśli  planujecie spędzić czas poza domem – bez względu na to, czy jest zimno, czy ciepło – należy dobrać strój w taki sposób, aby zarówno nie wychłodził organizmu, jak i go nie przegrzał. Najlepszym sposobem jest ubranie na cebulkę, aby w razie potrzeby zdjąć jedną z warstw. Warto pamiętać, aby ubrania były wykonane z materiału, który pozwoli skórze oddychać – najlepiej sprawdzą się te naturalne, np. z bawełny. Zimowe zabawy na dworze nie obejdą się bez nieprzemakalnych spodni, rękawiczek i porządnych butów, które będą ciepłe i o stabilnej podeszwie.
     2. Pamiętaj o pielęgnacji skóry
Długie zabawy na dworze w połączeniu z mroźnym powietrzem  mogą prowadzić do odmrożeń . Warto zatem pamiętać o kremie na twarz – oraz ochronna pomadka do ust.
     3. Zabawy na śniegu i lodzie powinny być rozważne.
Dbania o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych osób – podczas zimowego szaleństwa warto uczyć już od najmłodszych lat. Przestrzegaj zasad, jakie obowiązują w trakcie zabaw w zetknięciu ze śniegiem czy lodem:
•    Jazda na łyżwach powinna odbywać się w wyznaczonym i odpowiednio przygotowanym do tego miejscu. Należy zwrócić uwagę, aby nie korzystać z tej atrakcji na zamarzniętym jeziorze czy innym zbiorniku wodnym.
•    Uważajmy na zwisające z dachów sople. Nie należy ich odrywać czy strącać.
•    Nie wolno ślizgać się na jezdni i należy uważać na nieodpowiednio zabezpieczone konstrukcje, np. na placu zabaw lub inne niebezpieczne miejsca.
•    Zanim rozpoczniecie jazdę na nartach, łyżwach czy sankach, na początku warto rozgrzać i rozciągnąć mięśnie, co pomoże zapobiec kontuzjom.
•    Warto również pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas jazdy kuligiem. Nieprawidłowo przywiązane sanki, wysoka prędkość i uderzenia mogą doprowadzić do groźnego wypadku.
•    Kask i ochraniacze powinny stanowić niezbędne wyposażenie podczas zimowych zabaw.
         4.  O bezpieczeństwie należy pamiętać nie tylko poza domem
Zaplanuj rozsądnie swój wypoczynek. Spędzaj wolny czas w sposób urozmaicony.
Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie:  Bezpieczne ferie


    • tags