Naukowy podbój Torunia

• 2018-11-16 14:56:28

14 listopada 2018 roku uczniowie ALO odwiedzili gród Kopernika i wzięli udział w kilku naukowych przygodach. Wykład na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, zwiedzanie Muzeum Informatyki, seans w Planetarium oraz "Medyczna Środa" w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". To był bardzo pracowity dzień, ale takie właśnie lubimy!

Naukowy podbój Torunia

Dzień zaczęliśmy od wykładu na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK, który przeprowadził p. Bartosz Bieganowski, doktorant WMiI UMK, który zdradzał nam „Tajemnice liczb pierwszych”. Nasi uczniowie poznali m. in. sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa, liczby Fermata, dowiedzieli się, że 65537-kąt foremny można skonstruować przy pomocy linijki i cyrkla oraz odkryli kilka z problemów otwartych, w tym problem milenijny. Na koniec prowadzący wykład przedstawił zastosowanie liczb pierwszych w informatyce i zapoznał audytorium z podstawami szyfrowania algorytmem RSA. Podczas tego wykładu odkryliśmy jak ciekawą nauką jest matematyka!

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Informatyki zlokalizowanego na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Zebrane tam eksponaty pokazują historię rozwoju sprzętu komputerowego od ok. 1980 roku do lat 2000. W skład ekspozycji wchodzą komputery, serwery, drukarki, podzespoły oraz czasopisma, publikacje, dyskietki, i wiele innych. Mieliśmy okazję zobaczyć również aktualnie funkcjonującą serwerownię Wydziału. Bardzo dziękujemy Panom z Laboratorium Eksploatacji Systemu Komputerowego: dr. Grzegorzowi Marczakowi, inż. Jakubowi Przybyszowi oraz inż. Mikołajowi Szczupakowi za oprowadzenie po Muzeum i przybliżenie nam historii ewolucji sprzętu komputerowego.

Z Uniwersytetu udaliśmy się w stronę Starego Miasta do Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium”, gdzie obejrzeliśmy seans pt. „Ziemia, planeta Kopernika”. W trakcie projekcji nasi uczniowie zapoznali się z fundamentami odkrycia Mikołaja Kopernika i bliżej przyjrzeli naszej planecie, fazom księżyca, zodiakowi.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był udział w cyklu „Medyczne środy” w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, gdzie wzięliśmy udział w wykładzie dotyczącym leczenia nowotworów. Wykład przeprowadziła dr hab. Karolina Szewczyk-Golec z Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Prowadząca opowiedziała o nowoczesnych metodach diagnostyki w chorobach nowotworowych, leczeniu spersonalizowanym oraz płynnej biopsji.

To był bardzo intensywny dzień, ale uczniowie ALO takie właśnie naukowe dni lubią najbardziej!