Dzień Babci i Dziadka

  • 2021-01-21 07:49:02

Jak pielęgnować kontakt międzypokoleniowy w dobie koronawirusa?

Kontakt międzypokoleniowy jest niezbędny dla każdej rodziny. Wnukowie, rodzice i sami dziadkowie więcej na nim zyskują, niż tracą. Dzisiaj, by dbać o relacje rodzinne przez Internet, wystarczy odrobina wyobraźni.

Dzień Babci i Dziadka

Dobrze znane angielskie przysłowie mówi: do wychowania jednego dziecka potrzeba całej wioski. Nie chodzi, oczywiście, o to, by dziecko - jak kukułka podrzucać, to do jednej chaty, to do drugiej. To przysłowie przypomina nam, że dziecko potrzebuje opieki nie tylko mamy i taty, ale także innych kochających go ludzi. I tak, tradycją się stało, że najważniejsze miejsce w tej „wiosce” zajmują zazwyczaj dziadkowie.

W 2012 roku naukowcy z uniwersytetów w Sydney i Utah zbadali czynniki wpływające na wzrost średniej długości życia człowieka. Wyniki ich badań (opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society) pokazały, że to właśnie opieka starszego pokolenia nad dziećmi pozwoliła ludzkości ewoluować, zwiększyć rozmiar mózgu i przedłużyć życie.

Dzieci, które spędzają czas z dziadkami, lepiej radzą sobie z kreatywnymi zadaniami i łatwiej radzą sobie ze stresem. Dla starszego pokolenia bardzo korzystna jest również komunikacja z dziećmi. Naukowcy twierdzą, że babcie, które spędzają z wnukami od jednego do pięciu dni w tygodniu, dłużej zachowują dobrą pamięć i jasność umysłu. Ponadto osoby starsze, które zajmują się wnukami, są mniej narażone na depresję i żyją dłużej.

Bezwarunkowa miłość

Nie trzeba być naukowcem, by zobaczyć, ile kochający dziadkowie mogą dać swoim wnukom. Naleśniki babuni, łowienie ryb z dziadkiem, wspólne wakacje na wsi - to najcenniejsze chwile dzieciństwa i wspomnienia, których życzymy naszym pociechom.

- Wnukowie, podobnie jak i dziadkowie potrzebują siebie nawzajem - tłumaczy prof. UAM dr hab. Anna Michalska, socjolog. - Rolę dziadków w życiu wnuków nazwałabym ponadczasową. Nie jest ona przypisana do żadnej epoki. Nawet jeżeli wziąć pod uwagę postęp technologiczny, to niezależnie od rodzaju kontaktu, dziadkowie dla wnuków będą pełnić te same funkcje. Są pocieszycielami, przyjaciółmi, historykami rodziny. W sytuacjach konfliktowych i trudnych mogą też być arbitrami, negocjatorami - tłumaczy socjolog.

Naukowcy zauważyli, że dzieci, którym dziadkowie poświęcają więcej uwagi, rozwijają się w sposób bardziej naturalny. Babcie i dziadkowie zazwyczaj mają więcej czasu, więc praktycznie nie odmawiają dziecku zabawy lub pójścia na spacer.

Dziadkowie na odległość

Poczucie zaufania i zrozumienia uspokaja dziecko, czuje się przez dziadków chronione, przez co staje się spokojniejsze i bardziej otwarte na otaczający je świat.

Jednak w dobie koronawirusa, kiedy prawdziwy kontakt jest ograniczony, wielu rodzinom trudno utrzymać odpowiednie relacje między wnukami a dziadkami.

Z korzyści „tu i teraz” na pewno największą zaletą jest to, że dziadkowie mogą pełnić rolę „internetowych niań”. Podczas gdy tata jest zajęty pracą, to dziadek pomaga wnukom w kształtowaniu prawidłowego wyobrażenia o roli mężczyzny w rodzinie.

Wielu rodziców mówi, że dzieci potrzebują takich kontaktów nie mniej niż dziadkowie. Czasami nawet żądają wykonania telefonu do babci. - Dla tych młodszych, szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym te relacje są szczególnie ważne. Przez nich dziadkowie traktowani są w kategorii wartości. Dzieci często chwalą się wśród rówieśników tym, jakiego dziadka czy jaką babcie mają i co ich dziadkowie potrafią - mówi prof. Anna Michalska.

Jak zatem postarać się nie stracić tego międzypokoleniowego kontaktu? By dziadkowie mogli owocnie komunikować z wnukami i uczestniczyć w ich życiu, wystarczy znaleźć wspólne zainteresowania.

Wykorzystać najnowsze technologie

Wielu dziadków ma dostęp do Internetu. Daje on dziesiątki możliwości komunikacji. Nie warto ograniczać się do rozmów przez Skype. Możemy wysłać starszemu pokoleniu zdjęcie pracy dziecka, a babcia może nagrać film z odpowiedzią na temat tego, jak piecze swój placek drożdżowy z kruszonką. Dziadek może wymyślić bajkę i nagrać ją na dyktafon. A najmłodsi mogą do tej historii stworzyć filmik.

Starsze dzieci mogą nauczyć dziadków, jak obsługiwać różnego rodzaju platformy internetowe, nawet robić zakupy online. Są też aplikacje, które pozwalają wchodzić w interakcje online - chociażby rysować jednocześnie na ekranie. Ze starszymi wnukami można też grać w gry komputerowe online.

Stwórzcie album rodzinny

W takim albumie, wirtualnym czy papierowym (ten zawsze warto zeskanować na pamiątkę) można wkleić zdjęcia i dokumenty związane z wydarzeniami minionych lat, napisać kilka historii o pradziadku, który przeżył wojnę. Albo zabawną opowieść o tym, jak babcia w młodości występowała w amatorskim teatrze, ze zdjęciami i zachowanym plakatem. Te historie pozostaną z wnukami na całe życie i będą dla nich bardzo cenne.

Źródło: Głos Wielkopolski


    • tags