Transplantologia = Drugie życie

  • 2021-01-27 07:48:17

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji, upamiętniający pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce. Już 51 lat temu w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie udało się przeszczepić narząd, który uratował zdrowie i życie 18 letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej.

Transplantologia = Drugie życie

Zapewne nie ma w Polsce osoby, która nie znałaby postaci takich jak prof. Jan Moll czy prof. Zbigniew Religa. Nic dziwnego, bo to oni właśnie w głównej mierze zapoczątkowali i przyczynili się w znacznym stopniu do rozwoju transplantologii w Polsce. Czym tak właściwie jest transplantacja?  Przeszczep – inaczej transplantacja oznacza przeniesienie zdrowych, żywych organów, tkanek bądź też komórek od biorcy i umieszczenie ich w organizmie dawcy. Jako dział medycyny jest jedną z najmłodszych dziedzin, jednak teraz jedną z najbardziej potrzebnych i efektywnych na świecie. Dzięki przeszczepom lekarze codziennie ratują setki osób, którym niedawno jeszcze groziła śmierć. Rocznie szacuje się, iż jest wykonywanych około 1400 przeszczepów. Powstanie chirurgii transplantacyjnej spowodowało ogromny krok milowy w rozwoju medycyny. W Polsce tak naprawdę każdy z nas w razie śmierci, jeśli nie wyraził sprzeciwu, jest potencjalnym dawcą organów. 

Historia polskiej transplantacji zaczęła nabierać tempa 26 stycznia 1966r. Wtedy to w I Klinice Chirurgicznej w Warszawie pod kierownictwem prof. Jana Nielubowicza i prof. Tadeusza Orłowskiego przeprowadzono pierwszy w Polsce udany przeszczep nerki. Pacjentką była osiemnastoletnia Danuta Milewska.

Od tego momentu w kraju jest przeprowadzanych coraz to więcej transplantacji. Wiele ludzi otrzymuje szanse na nowe życie. Lekarze cały czas próbują nowych metod, nie poddają się i wierzą w sukcesy swoich działań. 

W 1969r. Jan Moll, Antoni Dziadkowiak i Kazimierz Rybiński podejmują próbę przeszczepienia serca. Jednak dopiero w 1985 zespołowi pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi udaje się po raz pierwszy pomyślnie dokonać transplantacji tego narządu. Miejscem tego niezwykłego osiągnięcia było Zabrze, które do tej pory stanowi jeden z głównych ośrodków transplantologii. Potem Polacy nie zwalniają tempa… W 1997r. prof. Marian Zembala wykonuje przeszczep płuca. Następnie są przeprowadzane  jednoczesne przeszczepy takich narządów jak nerki i trzustka oraz serce i płuca. W przeciągu kilku ostatnich lat jednym z większych osiągnięć był przeszczep twarzy u mężczyzny, który uległ poważnemu wypadkowi. 

Transplantologia cały czas się rozwija. Wprowadza nowe, lepsze metody, w kraju jest coraz więcej ekspertów w tej dziedzinie medycyny. Polska transplantologia ma na swoim koncie coraz więcej osiągnięć na światowym poziomie. 

Jakie znaczenie ma transplantologia?

Według mnie ogromne. Codziennie dzięki niej w całej Polsce, ale i na świecie kilkanaście lub kilkadziesiąt osób dostaje drugą szansę. Zapewne bez zabiegu transplantacji szanse tych osób na przeżycie kilku następnych lat byłyby minimalne. Dzięki przeszczepom Ci ludzie często na nowo zaczynają prowadzić normalne życie. Jednak, aby móc dokonać transplantacji potrzebne są dwie osoby, a dokładnie dwa organy. Niestety sam biorca nie wystarczy, gdyż do powrotu do zdrowia niezbędny jest mu sprawnie działający organ od dawcy. Jeśli mamy szanse uratować komuś życie nie bójmy się tego zrobić…  Życie i zdrowie to najcenniejsze co posiadamy, dzielmy się nimi…

Zuzanna Jagodzińska


    • tags