Wykład na UMED „Co nam może szkodzić w żywności?”

  • 2021-04-19 09:04:01

Prawidłowa dieta niesie za sobą same plusy. Potwierdzone jest, że zdecydowana większość (aż 80-95%) nowotworów spowodowana jest czynnikami środowiskowymi oraz stylem życia. 30-35% zajmuje właśnie dieta. Pożywienie oczywiście nie jest bezpośrednią przyczyną nowotworów, aczkolwiek zwiększa ryzyko ich rozwoju.

Żródło zdjęcia: http://www.cio-scholen.nl/zywnosc-a-nowotwory/

W ostatni piątek, 16 kwietnia, klasy IA oraz IIA miały okazję uczestniczyć w wykładzie nt. tego co może nam szkodzić w żywności organizowanym przez Łódzki Uniwersytet Medyczny dla głodnej wiedzy młodzieży licealnej. Profesor prowadząca owe zajęcia - Pani Elżbieta Rębas przybliżyła uczniom wpływ danych substancji zawartych w żywności na zdrowie człowieka. Przykładowo, poruszony został temat szkodliwości spożywania zbyt dużych ilości czerwonego mięsa. Różni się ono od mięsa białego przede wszystkim znacznie wyższą zawartością żelaza, które uczestniczy w kancerogenezie, m.in. katalizując powstawanie reaktywnych form tlenu, które następnie mogą powodować uszkodzenia DNA. 

Pani Profesor rozszyfrowała także oznaczenia na plastikowych opakowaniach, wspominając o szkodliwości BPA i tym, że opakowanie również ma swoje znaczenie i może źle wpłynąć na ludzkie zdrowie, np. podczas używania ponownie butelek zawierających wspomniane wcześniej BPA.


    • tags