Oliwia w laboratorium Zakładu Hodowli Komórkowych i Analiz Genomowych

  • 2021-04-26 11:45:14

W ramach bieżącej edycji projektu KUMPEL nasza uczennica Oliwia Byczkowska miała okazję odwiedzić laboratoria w Zakładzie Hodowli Komórkowych i Analiz Genomowych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, którego kierownikiem jest Pani Profesor Agnieszka Piastowska-Ciesielska - mentor Oliwii.

Oliwia w laboratorium Zakładu Hodowli Komórkowych i Analiz Genomowych

Oliwią i jej kolegą z Zespołu Niebieskiego troskliwie zaopiekował się cały zespół Pani Profesor. Pani mgr inż. Beata Rurarz zaprezentowała uczniom całe spektrum możliwości, które w prowadzeniu badań daje mikroskop konfokalny. Jest to ultranowoczesne, bardzo precyzyjne urządzenie, dzięki któremu można oglądać komórki i ich detale w trzech wymiarach. Niezwykłe jest też to, że mikroskop ten umożliwia śledzenie podziału komórki w czasie rzeczywistym. Oliwia i Bartek mogli podziwiać kolorowe, trójwymiarowe zdjęcia hodowli komórkowych. Niektóre z nich wyglądały jak abstrakcyjne obrazy w galerii sztuki. Była to więc nie tylko uczta dla umysłu ale także dla oczu. Mamy nadzieję, że nasze zdjęcia choć w minimalnym stopniu ukazują piękno tych „obrazów”. W trakcie wizyty w laboratorium swoją wiedzą i doświadczeniem chętnie dzieliły się z naszymi uczestnikami także pani Kinga Urbanek, pani Dominika Habrowska-Górczyńska oraz pani Marta Kozieł. Serdecznie dziękujemy Pani Profesor i jej całemu zespołowi za serdeczne i ciepłe przyjęcie.

Podczas wizyty udało się także wstępnie ustalić zasady współpracy Zespołu Niebieskiego w ramach tej edycji KUMPLA oraz podpytać Panią Profesor o jej drogę zawodową. Ciekawostką jest to, że Pani Profesor jest z wykształcenia lekarzem weterynarii a różne zawirowania życiowe i zawodowe sprawiły, że znalazła się w Łodzi i na tutejszym Uniwersytecie Medycznym realizuje swoją naukową misję.


    • tags