Warsztaty na UMED „Analiza sensoryczna żywności”

  • 2021-05-15 15:50:03

W dniu 7 maja uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach przygotowanych przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Poprowadziły je Panie: dr n. med. Monika Witusik-Perkowska oraz mgr Ewa Świderska. 


Warsztaty na UMED „Analiza sensoryczna żywności”

Temat dotyczył analizy sensorycznej żywności i składał się z zajęć teoretycznych połączonych z warsztatami, podczas których każdy uczeń mógł wykonać doświadczenia indywidualnie. 

W pierwszej części Pani Doktor przedstawiła zależności miedzy zmysłami a jakością spożywanej żywności. Mogliśmy poznać substancje generujące określone smaki. Jednym z mniej znanych jest smak umami. Jest kojarzony jako mięsny, bulionowy czy przyprawowy, a występuje naturalnie w mięsie, rybach oraz serach pod postacią glutaminianu sodu.

Pani Monika Witusik-Perkowska przedstawiła także inne wrażenia zmysłowe takie jak: cierpkość, smak metaliczny, smak ,,oleogustus’’, czyli tłusty. Co ciekawe, smak pikantny powoduje u nas wrażenie bólowe, które jest przekazywane za pośrednictwem zakończeń nerwowych. Wrażenie to jest dla nas dość przyjemne, a wywołane jest wydzielaniem endorfin w naszym mózgu!

Następnie poszerzyliśmy naszą wiedzę w zakresie analizy sensorycznej, czyli dziedziny zajmującej się badaniem jakości produktu za pomocą jednego lub kilku zmysłów. Mieliśmy okazję dokonać takiej analizy w doświadczeniu, wykorzystując czekolady różnych marek. Podczas warsztatów sprawdziliśmy się w teście na daltonizm smakowy oraz na nasz próg wrażliwości smakowej.

Warsztaty pozwoliły nam pogłębić wiedzę w przyjemny i ciekawy sposób. Z wielkim zainteresowaniem oczekujemy kolejnych warsztatów i mamy nadzieję, że będą dla nas równie zajmujące jak te dzisiejsze.    • tags