DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

  • 2022-02-08 17:42:32

Internet oferuje nam ogromne możliwości. Korzystając z sieci, możemy rozwijać swoje zainteresowania, relaksować się, uczyć się nowych rzeczy. Niestety, jest to także miejsce, gdzie możemy napotkać różne zagrożenia. By ich uniknąć trzeba pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się w sieci.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

ZAINSTALUJ OPROGRAMOWANIE ANTYWIRUSOWE. Ustrzeże nas to przed nieprzyjemnym konsekwencjami i ochroni nasz komputer. Pobierając pliki zwracajmy na nie uwagę, nie ściągajmy linków, które budzą w nas niepokój. Nie zastosowanie takich środków ostrożności, może skutkować utratą ważnych danych, zdjęć, informacji, które były dla nas cenne. 

NIE PODAWAJ W SIECI SWOICH DANYCH OSOBOWYCH. Zgody na przetwarzanie danych osobowych lub na otrzymywanie informacji marketingowych mogą w konsekwencji prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń jak kradzież tożsamości lub próby wyłudzenia kredytu. Wzbudzić nasz niepokój powinno wymaganie zbyt dużej ilości danych, niestandardowych np.: przy zakupach – takich jak PESEL, adres zameldowania itp. 

ODPOWIEDZIALNIE KORZYSTAJ Z MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH. Należy zwracać uwagę komu i jakie dane przekazujemy w sieci – dotyczy to również zdjęć, które wrzucane są do mediów społecznościowych. Nieodpowiedzialne udostępnianie danych w sieci, może spowodować realne zagrożenie. Hejt, nękanie, mowa nienawiści to tylko niektóre z zagrożeń, które możemy spotkać w sieci i których możemy być zarówno ofiarą jak i świadkiem. Dlatego też, aby młodzi ludzie w sieci mogli spotkać się z szacunkiem ze strony innych w sieci konieczne jest reagowanie i zgłaszanie odpowiednim organom takie zachowania.

UWAŻAJ NA ZNAJOMOŚCI W SIECI. Nigdy nie wiemy kto siedzi po drugiej stronie. Wirtualna rzeczywistość daje anonimowość, a tym samym przestrzeń dla przestępców, złodziei. Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. 

NIE PODAWAJ NIKOMU SWOICH HASEŁ. Staraj się by były one trudne do odszyfrowania. Powinny składać się ze skomplikowanej kombinacji dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Zawsze warto sprawdzić wiarygodność strony, z której korzystamy oraz jej właściciela. Z pomocą przychodzi tak zwany certyfikat SSL – należy sprawdzać czy strona posiada to zabezpieczenie, szczególnie gdy się na niej logujemy. 

WYKORZYSTUJ UNIKALNE HASŁA DO SWOICH KONT. Pomimo, że wydaje się to bardzo uciążliwe jest to niezwykle ważne, aby nie używać jednego hasła do szeregu profili. Uzyskanie hasła do jednego konta może spowodować naruszenie danych w szeregu innych usług lub serwisów.


źródło: Internet, saferinternet.pl    • tags