DLACZEGO ODPOCZYNEK JEST WAŻNY? (część I)

  • 2022-02-21 11:28:31

„Odpoczynek należy do całości życia - jest obowiązkiem. Człowiek, który nie potrafi mądrze odpocząć - wyrzec się pracy - nie potrafi dalej dobrze pracować”

(Krzysztof Grzywocz, Na początku był sens)

Tak jak w sporcie nie ma osiągnięć bez regeneracji, tak samo wyniki w nauce, pracy nie będą zadowalające bez odpoczynku. To nie ciężka praca prowadzi do sukcesu tylko mądra. Mądrość w pracy, w nauce polega między innymi na umiejętności obiektywnej oceny swoich możliwości. Bierzesz na siebie tyle, ile jesteś w stanie wykonać i nie starasz się na siłę udowadniać, że możesz więcej. Tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie wewnętrzny spokój i równowagę. Pamiętaj: jesteś człowiekiem i potrzebujesz mieć czas nie tylko na pracę i naukę, ale i odpoczynek.

Pośpiech, zabieganie to wszystko powoduje, że jesteśmy spragnieni odpoczynku. Jednak kiedy on już nastąpi, to mamy ogromną trudność zdecydować o tym, jak go najlepiej zagospodarować. Nagle okazuje się, że znaczna część osób nie potrafi efektywnie odpoczywać. To, że mamy czas wolny WCALE nie oznacza, że odpoczywamy. Bo odpoczynek nie oznacza jedynie zaprzestania pewnej aktywności, np. pracy albo nauki. Dobry odpoczynek pozwala nam odzyskać energię, pokonać odczucie znużenia, zmęczenia, a nawet wyczerpania oraz poprawia nastrój. Po takim odpoczynku odzyskujemy entuzjazm, zaangażowanie oraz siły fizyczne i psychiczne. Osoba wypoczęta pragnie z powrotem przystąpić do nauki lub pracy.

Staraj się więc jak najczęściej zamieniać czas wolny w efektywny odpoczynek. To przełoży się na Twoje samopoczucie i lepszą jakość życia. Znajdź coś, co sprawi Ci największą radość i przyjemność. 

DLACZEGO ODPOCZYNEK JEST WAŻNY? (część I)


    • tags