ALO na łonie natury – Alpakarnia

  • 2022-05-12 08:53:09

Niezwykły dzień spędzili dziś uczniowie klasy III C i III D w Alpakarni. Odwiedziliśmy Szyszyńskie Holendry, gdzie właścicielka Pani Marta Pietrzykowska opowiedziała nam o hodowli alpak.

ALO na łonie natury – Alpakarnia


Alpaka (Lama pacos)- ssak z rzędu parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Opracowanie drzewa genealogicznego sprawiało naukowcom wiele problemów. Wątpliwości istnieją do dzisiaj. Najprawdopodobniej wikunia jest przodkiem alpaki a guanako przodkiem lamy. Wszystkie jednak mają wspólnego przodka północnoamerykańskiego wielbłąda, który przybył do Ameryki Południowej i tam dał początek wikuniom i guanako.

Wśród alpak wyróżnia się dwie rasy: huacaya i suri. Różnią się one wyglądem i rodzajem okrywy włosowej. Huacaya produkują wełnę podobną do wełny owczej, lekko pofałdowaną, rosnącą prostopadle do ciała o rocznym przyroście włókna 9-12cm. Wełna alpak suri jest nieco delikatniejsza od wełny huacaya, ma silniejszy połysk i zwisa w długich, falistych lokach wzdłuż ciała alpaki, a jej roczny przyrost wynosi 10-12cm.

Cykl rozwojowy alpak obejmuje 340-dniowy okres ciąży. Samice rodzą zwykle jedno młode, bliźnięta rodzą się rzadko jedno na 2-tysiące narodzin. Średnia masa ciała noworodka wynosi 5-7kg. Młode karmione są mlekiem matki,aż do ukończenia 6 miesiąca życia. Dojrzałość płciową samica osiąga w wieku półtora roku, jednak do rozpłodu używane są po osiągnięciu 70% masy ciała dorosłego zwierzęcia. Ma to miejsce około1,5-2 lat. Samce kwalifikują się do rozpłodu po ukończeniu 3 roku życia. Samice są asezonalne, co oznacza, że obecność samca sprawia, iż ciągle są w rui.

Budowa ciała charakteryzuje się dobrze rozwiniętym korpusem ciała, małą głową i silną szyją. Wysokość w kłębie dochodzi do 80cm. Alpaki mają trzy żołądki jak również trzy powieki. Trzecia powieka tzw. migotka porusza się w poziomie, od spojówki na zewnątrz oka. Oprócz trzeciej powieki, alpaki mają w obu oczach poziome przesłony, na górze i na dole oka, wyglądające jak grzebień. Owe grzebienie chronią oko przed silnym działaniem wysokogórskiego słońca. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, grzebień górny i dolny niemal łączą się ze sobą.

Alpaki są mocnymi, wytrzymałymi zwierzętami i zwykle zdrowymi. Przystosowane są do życia w trudnych, wysokogórskich warunkach (mało pożywienia, duże wahania temperatury - w Andach na wysokości 4 500m. n.p.m. może być od -20 stopni w nocy do +20 stopni w ciągu dnia, lodowato zimne wiatry).

Uczniowie karmili alpaki oraz inne zwierzęta gospodarskie. Uczestniczyli też w warsztatach tkackich, gdzie uczyli się wyczesywać wełnę, robić nić na kołowrotku, a także poznali tajniki filcowania na mokro.

Bardzo dziękujemy Alpakarnia za gościnę i cudowny dzień spędzony w pięknych okolicznościach przyrody.

 

https://www.youtube.com/watch?v=hak4OdzrqTY


    • tags