Nieważne, jakiego koloru są… NASZE OCZY

  • 2022-05-16 10:54:41

Oczy to nasze okno na świat - bez nich nasze codzienne życie byłoby znacznie trudniejsze, dlatego warto dbać o nie na co dzień, a nie tylko od święta. Zanieczyszczenie powietrza, wielogodzinna praca przy komputerze, siedzący tryb życia – to wszystko szkodzi naszym oczom i prawidłowemu widzeniu. Na szczęście istnieje kilka nieskomplikowanych zasad, które możesz wcielić w życie już dziś i cieszyć się zdrowiem oczu i sokolim wzrokiem przez długie lata.

Nieważne, jakiego koloru są… NASZE OCZY

1. Regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny

Niepisaną regułą jest to, że powinniśmy badać wzrok co najmniej co dwa lata. Nie oznacza to jednak, że nie możesz robić tego częściej – jeżeli zauważysz jakiekolwiek problemy, np. stwierdzisz, że pogorszył Ci się wzrok lub będziesz odczuwać powracające uczucie pieczenia lub suchości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie bagatelizuj tego. Regularne badania wzroku pozwolą wykryć wszystkie ewentualne zmiany i pozwolą leczyć oczy we wczesnym stadium rozwoju choroby. Pamiętaj, że tryb życia, który prowadzi większość z nas, związany z wielogodzinnym spędzaniem czasu przed komputerem nie służy oczom, co oznacza, że wzrok może Ci się popsuć nawet jeżeli jesteś w 100% zdrowy.

2. Zadbaj o dietę

Stare powiedzenie mówi, że „jesteś tym, co jesz” i nie ma w tym zbyt wiele przesady. Zbilansowana, pełna witamin i minerałów dieta jest Ci potrzebna do prawidłowego funkcjonowania, w tym także do prawidłowego funkcjonowania Twoich oczu. Co powinno zawierać menu stworzone z myślą o wzroku? Lekarze okuliści zalecają dietę bogatą w witaminy A, E i C, a także kwasy omega-3 oraz luteinę. Składniki te pomagają nie tylko w utrzymaniu dobrej kondycji oczu, ale zapobiegają powstawaniu zaćmy, a nawet zwyrodnieniu plamki żółtej. Gdzie znaleźć te witaminy?

  • Jedzenie marchewki na zdrowe oczy to nie wymysł naszych mam i babć. Warzywo to zawiera duże ilości witaminy C, która jest sprzymierzeńcem Twoich oczu.
  • Szpinak to kolejne warzywo, które warto włączyć do swojej diety. Jest bogaty zarówno w witaminę E, witaminę C, jak i luteinę. Oprócz szpinaku wypróbuj także inne zielone warzywa, m.in. jarmuż, groszek i brokuły.
  • Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są ryby. Postaraj się spożywać je minimum raz w tygodniu.
  • Gdzie szukać cynku? Znajdziesz go m.in. w mięsie wołowym i wieprzowym, ale także w orzeszkach ziemnych oraz w roślinach strączkowych.

3. Daj oczom odpocząć

Pracujesz przy komputerze? Tak samo, jak znaczna część naszego społeczeństwa. Pamiętaj, że ciągłe patrzenie się w ekran nie jest zdrowe dla Twoich oczu. Aby zapobiec chorobom wzroku, zadbaj o regularne i odpowiednio długie przerwy. Jak to zrobić? Istnieje pewna zasada, którą Amerykanie nazywają zasadą 20-20-20. Oznacza to, że powinno się robić przerwę co 20 minut i przez 20 sekund patrzyć na obiekt oddalony od nas o minimum 20 stóp (czyli ok. 6 metrów). Stosując tę prostą zasadę w pracy i w domu dasz oczom chwilę wytchnienia i zapobiegniesz powstawaniu tzw. przykurczów akomodacyjnych.

4. Wysypiaj się

Sen jest ważny dla regeneracji całego naszego organizmu, w tym także dla regeneracji oczu. Zbyt mało snu sprzyja zmęczeniu oczu, które powoduje podrażnienia i wysychanie. Wstając rano, widzisz w lustrze swoje czerwone oczy? Wieczorem postaraj się położyć do łóżka wcześniej, a jeżeli pieką Cię oczy, zastosuj odpowiednie krople do oczu o właściwościach łagodzących, dostępne niemal we wszystkich aptekach.

5. Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym

Ostre słońce jest niebezpieczne zarówno dla naszej skóry, jak i dla oczu. Zbyt długa ekspozycja oczu na promieniowanie UVA oraz UVB może być bardzo groźna w skutkach, przyczynia się bowiem do uszkodzenia plamki żółtej, a nawet do powstawania nowotworów gałek ocznych i powiek. Promienie słoneczne wysuszają powierzchnię oka, przez co podczas słonecznych dni może towarzyszyć Ci uczucie suchości, piasku pod powiekami lub pieczenia. Aby tego uniknąć, noś odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Co to oznacza? Dobre okulary powinny w 100% blokować promieniowanie UV-A oraz UV-B, dlatego warto kupić je u sprawdzonego optyka, a nie na straganie czy w sklepie odzieżowym. 

6. Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna to jedna z tych czynności, które mają wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Nie inaczej jest ze wzrokiem. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów, w tym również do narządu wzroku. Znajdź dyscyplinę sportu, która sprawia Ci przyjemność i na stałe wpisz ją w swój terminarz, żeby poprawić ukrwienie oka.

źródło: e-zikoapteka.pl    • tags