WYKŁAD NA UMED-dzie „BIOTECHNOLOGIA W MEDYCYNIE I FARMACJI”

  • 2022-06-03 13:27:30

W dniu 2 czerwca klasu IIA i IIIC brały udział w wykładzie, który prowadziła Pani Doktor Monika Witusik-Perkowska. Tematem spotkania było ,,Biotechnologia w medycynie i farmacji”. Pani Doktor wyjaśniła nam zagadnienia związanie m.in z inżynierią genetyczną i jej zastosowaniem w biotechnologii. Mamy nadzieję, że wiedza, którą podzieliła się z nami przyda się w klasie 3 na lekcjach biologii. 

WYKŁAD NA UMED-dzie „BIOTECHNOLOGIA W MEDYCYNIE I FARMACJI”


Zaciekawiło nas to, że inżyniera genetyczna ma tak ogromne zastosowanie w medycynie i farmacji (produkcja leków). Wykładowca przytoczyła przykład insuliny - hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi, wytwarzana jest przez trzustkę w organizmie człowieka. Jednakże, można otrzymać rekombinowaną insulinę (E. coli), która jest stosowana w leczeniu cukrzycy. Dowiedzieliśmy się także, jak wygląda proces rozwoju zwierząt transgenicznych, które są wykorzystywane do badań. Takie zwierzęta różnią się od zwierząt, które widzimy na codzień. Są większe oraz bardziej odporne na choroby. Dowiedzieliśmy się, że świnie transgeniczne mogą być dawcami organów. Naukowcy z University of Maryland Medical Center wykonali zabieg na 57 letnim pacjencie z krańcową niewydolnością serca. Przeszczepiono mu serce świni, która została wyhodowana przez firmę biotechnologiczną Revivicor. Zwierzę zostało pozbawione zdolności wytwarzania antygenu Gal, który powoduje odrzucenie przeszczepu u ludzi. Niestety, pacjent zmarł po 2 miesiącach. 

Klonowanie organizmów wydaje się czymś nieprawdopodobnym, jednakże, już od 1952 roku ten proces jest znany. Niestety, nadal nie znaleziono sposobu, który dawałby 100% szans powodzenia. W 2007 roku przyszedł na świat pierwszy transgeniczny pies - Ruppy. Był to niesamowity przełom. Inżynieria genetyczna znalazła także zastosowanie w modyfikacji roślin. Dzięki temu powstają leki białkowe i szczepionki. Z ryżu transgenicznego można otrzymać białko Interferon alfa, który ma potencjalne zastosowanie w przypadkach zapalenia wątroby typu B i C a somatotropina pozyskana z tytoniu jest w stanie działać jak hormon wzrostu. Biofarmaceutyki są to związki terapeutyczne otrzymywane z zastosowaniem metod rekombinowanego rDNA. Mogą to być m.in szczepionki, witaminy, aminokwasy i antybiotyki. Produkcja ich jest tańsza, wydajniejsza i bezpieczniejsza a ich skuteczność jest wyższa i występuje mniej niepożądanych działań w przypadku ich zastosowania.    • tags