IDENTYFIKACJA I SEKCJA ZWŁOK NA UMED-dzie

• 2022-06-15 09:41:31

W dniu 14 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

IDENTYFIKACJA I SEKCJA ZWŁOK NA UMED-dzie

Pani dr n. med. Anna Smędra - specjalista medycyny sądowej oraz pani dr n.med. Katarzyna Wochna, specjalista odontolog wprowadziły uczniów klas IIA i IIIC w tajniki medycyny sądowej. Pani Doktor Anna Smędra wyjaśniła nam cechy śmierci klinicznej niezbędne do stwierdzenia zgonu. Dowiedzieliśmy się jak stwierdza się zgon w sposób pewny (plamy opadowe, stężenie pośmiertne) i i kiedy tak naprawdę umiera człowiek (śmierć pnia mózgu). Pani Doktor zapoznała nas też z różnymi rodzajami uszkodzeń i obrażeń ciała. W trakcie swojej prezentacji przytaczała wiele ciekawych andgdot ze swojej codziennej pracy. Pani Doktor Katarzyna Wochna podzieliła się z nami swoją wiedzą w zakresie identyfikacji zwłok i zapoznała nas ze swoją specjalizacją - odontologią sądową, która zajmuje się analizą porównawczą uzębienia zwłok lub szczątków ze stanem uzębienia osoby typowanej, ustalonym na podstawie materiału porównawczego (karty leczenia stomatologicznego, zdjęcia RTG uzębienia itd. Po wykładzie zostaliśmy oprowadzeni po Zakładzie, między innymi zawitaliśmy do dwóch sal sekcyjnych, w których pokazano nam wykorzystywane podczas sekcji narzędzia. Ostatnim punktem naszej wizyty był wykład Pana Profesora Jarosława Berenta na temat ekshumacji zwłok i ludobójstwa. Pan Profesor znalazł się w gronie specjalistów, którzy dokonywali identyfikacji i sekcji zwłok ofiar wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995. Wspomniał także o wojnie domowej między Tutsi i Hutu w Rwandzie oraz nawiązał do ostatniego konfliktu zbrojnego na Ukrainie, którzy też nosi znamiona ludobójstwa.

Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu, zaangażowania i pasji całej trójki wykładowców. Mimo że ciężar gatunkowy poruszanych przez nich zagadnień był niebagatelny, w skupieniu i z uwagą wysłuchaliśmy tego co chcieli nam przekazać. Bardzo liczymy na więcej tego typu zajęć w przyszłych latach.

Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca specjalisty medycyny sądowej, jak wyglądają oględziny zwłok.