Chromosomy bez tajemnic

• 2018-11-25 16:55:50

Zajęcia o chromosomach, w dniu 21 listopada 2018 roku, poprowadziła dla naszych uczniów p. dr Maria Constantinou z Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W trakcie zajęć młodzież wybarwiała chromosomy, porządkowała je w kariotyp człowieka oraz odnajdywała aberracje chromosomowe.

Chromosomy bez tajemnic

Komórki pobierane do badań widoczne były na etapie metafazy mitotycznej. Dzięki zastosowaniu programu komputerowego można było określić z której pary pochodzą. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów.

Uczennicom klasy I AB, Weronice Niewiadomskiej i Klaudii Witak, udało się odkryć duplikację w jednym z chromosomów, czego serdecznie im gratulujemy! Zobaczyliśmy trisomię 13 pary chromosomów czyli zespół Pataua.